DVC AB
DVC AB har organisationsnummer 559366-2629 (5593662629)
Aktiebolag • Org.nr: 559366-2629
Om företaget
DVC AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Brandbergen. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar puts-, fasad- och stuckatörsarbeten, golv- och väggbeläggningsarbeten, murarbeten och mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 66 procent till 1 746 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 184 000 kr föregående år).
Företagets ökade nettoomsättning under 2024 jämfört med 2023 på 72% beror på ökad efterfrågan på företagets tjänster men också ökat inköp som vidarefaktureras till slutkund. Den minskade nettoomsättningen under året jämfört med 2024 om 66 % beror på minskad efterfrågan om företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DVC AB 1 746 000 kr och redovisade ett resultat på -135 979 kr. Rörelsemarginalen var -18,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 67,6 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 462,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,2 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -18,9 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,6 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 462,5 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -28,9 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -66,3 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 873 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 577 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 646 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 57 av 129 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Haninge.
- Plats 844 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 31 259 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 96 535 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 54,0 procent | 6,2 procent | -18,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 54,0 procent | 6,1 procent | -18,9 procent |
| Soliditet | 95,6 procent | 61,4 procent | 54,7 procent | 67,6 procent |
| Kassalikviditet | 2293,5 procent | 709,7 procent | 420,0 procent | 462,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,4 procent | 95,1 procent | 34,0 procent | -28,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 260,8 procent | -66,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 2 592 000 kr | 873 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 432 000 kr | 577 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tvillingarnas Gata 31813663 Brandbergen
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Tvillingarnas Gata 318 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Byggverksamhet, hemstädning, transport med logistik därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 436 996 kr | 5 184 291 kr | 1 745 750 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 080 kr | 26 278 kr | 634 415 kr | 181 203 kr |
| Personalkostnader | - | - | 863 719 kr | 1 153 439 kr |
| Avskrivningar | - | - | 24 996 kr | 49 992 kr |
| Rörelseresultat | -1 080 kr | 775 918 kr | 322 957 kr | -316 988 kr |
| Ränteintäkter | 35 kr | 366 kr | 422 kr | 121 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 16 kr | 5 325 kr | 12 917 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 047 kr | 776 268 kr | 318 054 kr | -329 784 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -193 805 kr | 0 kr | 193 805 kr |
| Skatt | - | 119 770 kr | 66 847 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -1 047 kr | 462 693 kr | 251 207 kr | -135 979 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 225 004 kr | 175 012 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 225 004 kr | 175 012 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 045 kr | 792 051 kr | 1 123 955 kr | 520 271 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 513 428 kr | 25 615 kr | 541 kr |
| Kassa och bank | 25 045 kr | 278 623 kr | 1 098 340 kr | 519 730 kr |
| Summa tillgångar | 25 045 kr | 792 051 kr | 1 348 959 kr | 695 283 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 23 953 kr | 486 646 kr | 737 853 kr | 469 874 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -1 047 kr | 461 646 kr | 580 853 kr |
| Årets resultat | -1 047 kr | 462 693 kr | 251 207 kr | -135 979 kr |
| Obeskattade reserver | - | 193 805 kr | 193 805 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 092 kr | 111 600 kr | 267 612 kr | 112 494 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 2 819 kr | 5 407 kr |
| Skatteskulder | - | 108 615 kr | 160 966 kr | 30 807 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 092 kr | 2 985 kr | 67 827 kr | 40 280 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 045 kr | 792 051 kr | 1 348 959 kr | 695 283 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver huvudsakligen byggverksamhet men även hemstädning och transport med logistik. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Haninge kommun.
Företrädare
- Dejan C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DVC AB för organisationsnummer?
DVC AB har organisationsnummer 559366-2629 (5593662629).
Var ligger DVC AB?
DVC AB har sin registrerade adress Tvillingarnas Gata 318, 13663 Brandbergen.
Vilken bransch är DVC AB verksamt i?
DVC AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DVC AB?
DVC AB hade en nettoomsättning på 1 746 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har DVC AB?
DVC AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.