E.B.T Sounds AB
E.B.T Sounds AB har organisationsnummer 559366-5556 (5593665556)
Aktiebolag • Org.nr: 559366-5556
Om företaget
E.B.T Sounds AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 41 procent till 1 447 565 kr räkenskapsåret 2026 (2 459 533 kr föregående år).
Bolagets omsättning har minskat med 41 procent mot föregående år, vilket är till följd av minskade royaltyintäkter.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte E.B.T Sounds AB 1 447 565 kr och redovisade ett resultat på 296 232 kr. Rörelsemarginalen var 26,2 procent, över branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 97,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,4 procent). Kassalikviditeten var 3489,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,2 procent | 15,7 procent | 0,1 procent till 40,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 25,9 procent | 16,7 procent | 0,9 procent till 44,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 97,2 procent | 70,4 procent | 45,6 procent till 87,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3489,4 procent | 401,3 procent | 181,5 procent till 854,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 procent | 15,2 procent | -3,8 procent till 45,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -41,1 procent | -0,1 procent | -32,8 procent till 26,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 448 000 kr | 775 000 kr | 358 000 kr till 1 209 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 865 000 kr | 495 000 kr | 132 000 kr till 745 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 341 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 183 av 1 008 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
- Plats 20 895 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 37 247 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 113 509 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,1 procent | 45,6 procent | 41,3 procent | 26,2 procent |
| Vinstmarginal | 59,1 procent | 45,8 procent | 40,9 procent | 25,9 procent |
| Soliditet | 73,8 procent | 73,0 procent | 87,9 procent | 97,2 procent |
| Kassalikviditet | 382,0 procent | 365,2 procent | 819,9 procent | 3489,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,8 procent | 57,1 procent | 39,5 procent | 13,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,7 procent | -3,9 procent | -41,1 procent |
| Omsättning per anställd | 2 377 000 kr | 2 560 000 kr | 2 460 000 kr | 1 448 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 718 000 kr | 1 058 000 kr | 865 000 kr | 865 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäckaskiftsvägen 19c/o Ellen Berg
12242 Enskede
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Bäckaskiftsvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva musikproduktion, artistiskverksamhet. Äga och förvalta upphovsrätter inom musik. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 377 483 kr | 2 559 586 kr | 2 459 533 kr | 1 447 565 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 51 379 kr | 89 789 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 9 315 kr | 19 533 kr | 30 089 kr | 11 063 kr |
| Övriga externa kostnader | 295 003 kr | 395 320 kr | 540 298 kr | 184 062 kr |
| Personalkostnader | 718 478 kr | 1 058 281 kr | 864 562 kr | 864 756 kr |
| Avskrivningar | - | 8 584 kr | 8 584 kr | 8 584 kr |
| Rörelseresultat | 1 406 066 kr | 1 167 657 kr | 1 016 000 kr | 379 100 kr |
| Ränteintäkter | 192 kr | 4 477 kr | 0 kr | 800 kr |
| Räntekostnader | 569 kr | 0 kr | 8 949 kr | 5 574 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 405 689 kr | 1 172 134 kr | 1 007 051 kr | 374 326 kr |
| Skatt | 290 103 kr | 240 535 kr | 210 056 kr | 78 094 kr |
| Årets resultat | 1 115 586 kr | 931 599 kr | 796 995 kr | 296 232 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 34 337 kr | 25 753 kr | 17 169 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 34 337 kr | 25 753 kr | 17 169 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 545 040 kr | 2 200 412 kr | 2 270 338 kr | 2 201 329 kr |
| Kortfristiga fordringar | 518 600 kr | 637 077 kr | 891 068 kr | 735 943 kr |
| Kassa och bank | 1 026 440 kr | 1 563 335 kr | 1 379 270 kr | 1 465 386 kr |
| Summa tillgångar | 1 545 040 kr | 2 234 749 kr | 2 296 091 kr | 2 218 498 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 140 586 kr | 1 632 185 kr | 2 019 180 kr | 2 155 412 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 675 586 kr | 1 197 185 kr | 1 834 180 kr |
| Årets resultat | 1 115 586 kr | 931 599 kr | 796 995 kr | 296 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 404 454 kr | 602 564 kr | 276 911 kr | 63 086 kr |
| Leverantörsskulder | - | 12 885 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 290 103 kr | 530 638 kr | 171 367 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 351 kr | 49 041 kr | 95 544 kr | 53 086 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 545 040 kr | 2 234 749 kr | 2 296 091 kr | 2 218 498 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm ska bedriva musikproduktion, artistiskverksamhet. Äga och förvalta upphovsrätter inom musik. Samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ellen B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har E.B.T Sounds AB för organisationsnummer?
E.B.T Sounds AB har organisationsnummer 559366-5556 (5593665556).
Var ligger E.B.T Sounds AB?
E.B.T Sounds AB har sin registrerade adress Bäckaskiftsvägen 19, 12242 Enskede.
Vilken bransch är E.B.T Sounds AB verksamt i?
E.B.T Sounds AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter E.B.T Sounds AB?
E.B.T Sounds AB hade en nettoomsättning på 1 447 565 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har E.B.T Sounds AB?
E.B.T Sounds AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår E.B.T Sounds AB någon utdelning?
Styrelsen i E.B.T Sounds AB föreslog en utdelning på 325 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.