JRS Management Consulting AB
JRS Management Consulting AB har organisationsnummer 559366-7461 (5593667461)
Aktiebolag • Org.nr: 559366-7461
Om företaget
JRS Management Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 2 844 778 kr räkenskapsåret 2025 (2 964 458 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JRS Management Consulting AB 2 844 778 kr och redovisade ett resultat på -184 230 kr. Rörelsemarginalen var 67,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 53,5 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 2477,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,6 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 53,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 2477,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -8,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 318 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 868 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 11 372 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 19 037 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 61 062 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 77,2 procent | 68,0 procent | 69,1 procent | 67,6 procent |
| Vinstmarginal | 77,2 procent | 68,7 procent | 58,7 procent | 21,4 procent |
| Soliditet | 57,8 procent | 64,0 procent | 65,1 procent | 53,5 procent |
| Kassalikviditet | 539,1 procent | 977,7 procent | 2134,1 procent | 2477,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,6 procent | 56,2 procent | 38,6 procent | -8,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,6 procent | 10,7 procent | -4,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Atlasgatan 15c/o Joel Gustafsson
11320 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Atlasgatan 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, affärsutveckling, digitalisering och projektledning med specialisering inom områdena IT, Telekom, Media och Entertainment.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 220 745 kr | 2 677 592 kr | 2 964 458 kr | 2 844 778 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 620 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 34 028 kr | 32 924 kr | 93 872 kr | 52 529 kr |
| Personalkostnader | 472 389 kr | 824 826 kr | 825 117 kr | 869 805 kr |
| Rörelseresultat | 1 714 328 kr | 1 819 842 kr | 2 049 089 kr | 1 922 444 kr |
| Ränteintäkter | - | 19 489 kr | 40 122 kr | 14 894 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 714 328 kr | 1 839 331 kr | 1 741 448 kr | 609 557 kr |
| Bokslutsdispositioner | -428 582 kr | -461 911 kr | -440 549 kr | -490 599 kr |
| Skatt | 264 863 kr | 285 461 kr | 272 257 kr | 303 188 kr |
| Årets resultat | 1 020 883 kr | 1 091 959 kr | 1 028 642 kr | -184 230 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 1 075 000 kr | 2 027 237 kr | 2 549 456 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 075 000 kr | 2 027 237 kr | 2 549 456 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 810 258 kr | 1 958 397 kr | 2 062 692 kr | 1 501 817 kr |
| Kortfristiga fordringar | 538 476 kr | 624 226 kr | 472 856 kr | 559 565 kr |
| Kassa och bank | 1 271 782 kr | 1 334 171 kr | 1 589 836 kr | 942 252 kr |
| Summa tillgångar | 1 810 258 kr | 3 033 397 kr | 4 089 929 kr | 4 051 273 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 045 883 kr | 1 942 592 kr | 2 662 234 kr | 2 169 004 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 825 633 kr | 1 608 592 kr | 2 328 234 kr |
| Årets resultat | 1 020 883 kr | 1 091 959 kr | 1 028 642 kr | -184 230 kr |
| Obeskattade reserver | 428 582 kr | 890 493 kr | 1 331 042 kr | 1 821 641 kr |
| Kortfristiga skulder | 335 793 kr | 200 312 kr | 96 653 kr | 60 628 kr |
| Skatteskulder | 117 146 kr | 116 087 kr | 29 946 kr | 1 470 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 218 647 kr | 84 225 kr | 66 707 kr | 58 659 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 810 258 kr | 3 033 397 kr | 4 089 929 kr | 4 051 273 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bildades under våren 2022 bedriver konsultverksamhet inom Management & IT.
Verksamheten fortlöper och bolaget hade 100% beläggning under 2025. I slutet av 2025 tecknades ett förlängning av kontrakt med kund som sträcker sig till 2026-12-31
Företrädare
- Joel Rolf Sundvis G (verkställande direktör, styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JRS Management Consulting AB för organisationsnummer?
JRS Management Consulting AB har organisationsnummer 559366-7461 (5593667461).
Var ligger JRS Management Consulting AB?
JRS Management Consulting AB har sin registrerade adress Atlasgatan 15, 11320 Stockholm.
Vilken bransch är JRS Management Consulting AB verksamt i?
JRS Management Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JRS Management Consulting AB?
JRS Management Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 844 778 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JRS Management Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i JRS Management Consulting AB föreslog en utdelning på 322 750 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.