CodeStar Solutions AB
CodeStar Solutions AB har organisationsnummer 559367-8088 (5593678088)
Aktiebolag • Org.nr: 559367-8088
Om företaget
CodeStar Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 283 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 197 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte CodeStar Solutions AB 1 283 000 kr och redovisade ett resultat på 626 672 kr. Rörelsemarginalen var 61,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 89,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 114,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 61,6 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 61,5 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,1 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,5 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,7 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,2 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 283 000 kr | 1 246 000 kr | 640 000 kr till 1 600 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 361 000 kr | 753 000 kr | 401 000 kr till 915 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 551 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 24 av 54 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Härryda.
- Plats 476 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 20 660 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 124 179 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,9 procent | 34,4 procent | 64,4 procent | 61,6 procent |
| Vinstmarginal | 44,8 procent | 34,9 procent | 64,9 procent | 61,5 procent |
| Soliditet | 57,1 procent | 70,6 procent | 84,5 procent | 89,1 procent |
| Kassalikviditet | 233,3 procent | 339,7 procent | 147,3 procent | 114,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,8 procent | 54,0 procent | 56,9 procent | 41,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -0,5 procent | -6,4 procent | 7,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 285 000 kr | 1 279 000 kr | 1 197 000 kr | 1 283 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 693 000 kr | 809 000 kr | 402 000 kr | 361 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalgångsvägen 6c/o c/o Anders Larsson
43537 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvaruutveckling inom IT samt äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 285 348 kr | 1 278 719 kr | 1 197 239 kr | 1 283 040 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 250 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 16 454 kr | 30 562 kr | 24 073 kr | 131 451 kr |
| Personalkostnader | 692 582 kr | 808 579 kr | 402 144 kr | 361 405 kr |
| Rörelseresultat | 576 562 kr | 439 578 kr | 771 022 kr | 790 184 kr |
| Ränteintäkter | 10 kr | 7 176 kr | 6 086 kr | 142 kr |
| Räntekostnader | 304 kr | 70 kr | 223 kr | 877 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 576 268 kr | 446 684 kr | 776 885 kr | 789 449 kr |
| Skatt | 118 771 kr | 91 995 kr | 160 068 kr | 162 777 kr |
| Årets resultat | 457 498 kr | 354 689 kr | 616 817 kr | 626 672 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 990 000 kr | 1 475 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 990 000 kr | 1 475 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 844 554 kr | 931 317 kr | 292 540 kr | 210 999 kr |
| Kortfristiga fordringar | 187 500 kr | 65 742 kr | 51 841 kr | 1 kr |
| Kassa och bank | 657 054 kr | 865 575 kr | 240 699 kr | 210 998 kr |
| Summa tillgångar | 844 554 kr | 931 317 kr | 1 282 540 kr | 1 685 999 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 482 498 kr | 657 187 kr | 1 084 005 kr | 1 501 677 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 277 498 kr | 442 188 kr | 850 005 kr |
| Årets resultat | 457 498 kr | 354 689 kr | 616 817 kr | 626 672 kr |
| Kortfristiga skulder | 362 056 kr | 274 130 kr | 198 535 kr | 184 322 kr |
| Skatteskulder | 13 746 kr | 91 995 kr | 45 756 kr | 48 465 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 338 310 kr | 172 134 kr | 142 779 kr | 125 857 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 844 554 kr | 931 317 kr | 1 282 540 kr | 1 685 999 kr |
Företrädare
- Anders L
Undertecknad i Mölnlycke 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CodeStar Solutions AB för organisationsnummer?
CodeStar Solutions AB har organisationsnummer 559367-8088 (5593678088).
Var ligger CodeStar Solutions AB?
CodeStar Solutions AB har sin registrerade adress Dalgångsvägen 6, 43537 Mölnlycke.
Vilken bransch är CodeStar Solutions AB verksamt i?
CodeStar Solutions AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CodeStar Solutions AB?
CodeStar Solutions AB hade en nettoomsättning på 1 283 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CodeStar Solutions AB?
CodeStar Solutions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår CodeStar Solutions AB någon utdelning?
Styrelsen i CodeStar Solutions AB föreslog en utdelning på 210 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.