Niö 2 AB
Niö 2 AB har organisationsnummer 559367-9862 (5593679862)
Aktiebolag • Org.nr: 559367-9862
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderMalmö
Om företaget
Niö 2 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 126 070 kr räkenskapsåret 2026 (121 630 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Niö 2 AB 126 070 kr och redovisade ett resultat på 451 781 kr. Rörelsemarginalen var 6,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,7 procent). Soliditeten var 55,4 procent, över branschens median (median 17,1 procent). Kassalikviditeten var 64,5 procent, under branschens median (median 141,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,9 procent | 33,7 procent | 10,7 procent till 48,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -26,3 procent | 16,7 procent | -1,5 procent till 36,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,4 procent | 17,1 procent | 4,8 procent till 57,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 64,5 procent | 141,4 procent | 42,7 procent till 460,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 procent | 5,7 procent | -0,3 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 3,0 procent | -4,2 procent till 8,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 821 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 198 av 254 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Malmö.
- Plats 7 950 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 28 364 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 241 566 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 6,9 procent |
| Vinstmarginal | -47,7 procent | -26,3 procent |
| Soliditet | 43,1 procent | 55,4 procent |
| Kassalikviditet | 7,0 procent | 64,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,7 procent | 22,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
lillanygatan 11c/o lillanygatan 11
21138 Malmö
Bolag på samma adress
12 andra bolag har lillanygatan 11 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 630 kr | 126 070 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 41 354 kr | 40 508 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 079 kr | 76 814 kr |
| Rörelseresultat | 6 197 kr | 8 747 kr |
| Ränteintäkter | 359 kr | 300 kr |
| Räntekostnader | 64 528 kr | 42 266 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -57 971 kr | -33 219 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 485 000 kr |
| Årets resultat | -57 971 kr | 451 781 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 3 550 000 kr | 3 550 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 550 000 kr | 3 550 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 60 321 kr | 68 653 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 602 kr | 30 777 kr |
| Kassa och bank | 28 719 kr | 37 876 kr |
| Summa tillgångar | 3 610 321 kr | 3 618 653 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 554 488 kr | 2 006 270 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 587 460 kr | 1 529 488 kr |
| Årets resultat | -57 971 kr | 451 781 kr |
| Kortfristiga skulder | 864 175 kr | 106 394 kr |
| Leverantörsskulder | 7 851 kr | 6 394 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 610 321 kr | 3 618 653 kr |
Ur årsredovisningen
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.Bolaget har sitt säte i Malmö.
Ej återbetalade villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 1 981 000 kr (1 981 000 kr)
Företrädare
- Carl Johannes C (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Niö 2 AB för organisationsnummer?
Niö 2 AB har organisationsnummer 559367-9862 (5593679862).
Var ligger Niö 2 AB?
Niö 2 AB har sin registrerade adress lillanygatan 11, 21138 Malmö.
Vilken bransch är Niö 2 AB verksamt i?
Niö 2 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Niö 2 AB?
Niö 2 AB hade en nettoomsättning på 126 070 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.