La Rebelle Sweden AB
La Rebelle Sweden AB har organisationsnummer 559369-3392 (5593693392)
Aktiebolag • Org.nr: 559369-3392
Om företaget
La Rebelle Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte La Rebelle Sweden AB -2 kr och redovisade ett resultat på -20 371 kr. Soliditeten var 48,3 procent, över branschens median (median 39,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -62,2 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 622 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 917 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 65 813 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 114 506 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 332 708 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,6 procent | 5,3 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 15,6 procent | 5,3 procent | - | - |
| Soliditet | 41,0 procent | 57,0 procent | 60,3 procent | 48,3 procent |
| Kassalikviditet | 169,5 procent | 309,1 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 87,6 procent | 42,6 procent | -57,4 procent | -62,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,8 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 430 000 kr | 1 362 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 187 000 kr | 1 230 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Agnegatan 32c/o C/o Ermal Bajrami
11229 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Norra Agnegatan 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bageri- och konditoriverksamhet samt café- och restaurangverksamhet, inklusive servering, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 429 673 kr | 1 362 400 kr | 0 kr | -2 kr |
| Övriga externa kostnader | 19 658 kr | 60 525 kr | 29 459 kr | 20 689 kr |
| Personalkostnader | 1 186 694 kr | 1 230 251 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 223 321 kr | 71 624 kr | -29 459 kr | -20 691 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 374 kr | 181 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 380 kr | -139 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 223 321 kr | 71 624 kr | -30 465 kr | -20 371 kr |
| Skatt | 46 617 kr | 14 753 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 176 704 kr | 56 871 kr | -30 465 kr | -20 371 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 491 929 kr | 234 423 kr | 88 111 kr | 67 739 kr |
| Kortfristiga fordringar | 92 150 kr | 0 kr | 27 216 kr | 32 123 kr |
| Kassa och bank | 399 779 kr | 234 423 kr | 60 895 kr | 35 616 kr |
| Summa tillgångar | 491 929 kr | 234 423 kr | 88 111 kr | 67 739 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 201 704 kr | 133 575 kr | 53 111 kr | 32 739 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 51 704 kr | 58 575 kr | 28 111 kr |
| Årets resultat | 176 704 kr | 56 871 kr | -30 465 kr | -20 371 kr |
| Kortfristiga skulder | 290 225 kr | 75 847 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 38 733 kr | 34 109 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 251 492 kr | 41 738 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 491 929 kr | 234 423 kr | 88 111 kr | 67 739 kr |
Företrädare
- Hasan Ferit O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har La Rebelle Sweden AB för organisationsnummer?
La Rebelle Sweden AB har organisationsnummer 559369-3392 (5593693392).
Var ligger La Rebelle Sweden AB?
La Rebelle Sweden AB har sin registrerade adress Norra Agnegatan 32, 11229 Stockholm.
Vilken bransch är La Rebelle Sweden AB verksamt i?
La Rebelle Sweden AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter La Rebelle Sweden AB?
La Rebelle Sweden AB hade en nettoomsättning på -2 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.