Bårhult 9M Lokal AB
Bårhult 9M Lokal AB har organisationsnummer 559370-1609 (5593701609)
Aktiebolag • Org.nr: 559370-1609
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerLandvetter
Om företaget
Bårhult 9M Lokal AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landvetter. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 39 procent till 239 175 kr räkenskapsåret 2025 (172 639 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bårhult 9M Lokal AB 239 175 kr och redovisade ett resultat på 6 362 kr. Rörelsemarginalen var 21,8 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 173,6 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 2,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 173,6 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,4 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 38,5 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 844 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 23 av 45 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Härryda.
- Plats 820 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 36 495 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 222 243 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 35,4 procent | 27,8 procent | 21,8 procent |
| Vinstmarginal | - | -27,1 procent | -11,3 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | -2,1 procent | -3,6 procent | 2,3 procent | 2,7 procent |
| Kassalikviditet | 19,0 procent | 29,0 procent | 102,3 procent | 173,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | -39,6 procent | 11,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 11,6 procent | 38,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hallonvägen 2043834 Landvetter
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hallonvägen 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och utveckla fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 451 kr | 154 735 kr | 172 639 kr | 239 175 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 19 038 kr | 164 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 16 446 kr | 12 892 kr | 9 779 kr |
| Övriga externa kostnader | 81 600 kr | 25 633 kr | 32 903 kr | 98 179 kr |
| Avskrivningar | 4 231 kr | 76 860 kr | 79 034 kr | 79 034 kr |
| Rörelseresultat | -77 380 kr | 54 834 kr | 47 974 kr | 52 183 kr |
| Ränteintäkter | - | 482 kr | 19 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | 5 439 kr | 97 250 kr | 67 500 kr | 45 827 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -82 819 kr | -41 934 kr | -19 507 kr | 6 362 kr |
| Årets resultat | -82 819 kr | -41 934 kr | -19 507 kr | 6 362 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 265 154 kr | 1 999 796 kr | 1 975 117 kr | 1 896 083 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 265 154 kr | 1 591 209 kr | 1 583 555 kr | 1 521 545 kr |
| Omsättningstillgångar | 304 876 kr | 52 872 kr | 181 950 kr | 177 321 kr |
| Kortfristiga fordringar | 295 111 kr | 35 028 kr | 170 296 kr | 151 586 kr |
| Kassa och bank | 9 765 kr | 17 844 kr | 11 654 kr | 25 735 kr |
| Summa tillgångar | 1 570 030 kr | 2 052 668 kr | 2 157 067 kr | 2 073 404 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -32 819 kr | -74 753 kr | 49 204 kr | 55 565 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -82 819 kr | 18 711 kr | -797 kr |
| Årets resultat | -82 819 kr | -41 934 kr | -19 507 kr | 6 362 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 602 849 kr | 182 421 kr | 177 863 kr | 102 159 kr |
| Leverantörsskulder | 98 625 kr | 46 080 kr | 137 878 kr | 25 389 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | -2 827 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 498 785 kr | -39 291 kr | -62 704 kr | -23 092 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 570 030 kr | 2 052 668 kr | 2 157 067 kr | 2 073 404 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Mölndal, företaget bedriver Uthyrning & Förvaltning av Fastigheter.
Företrädare
- Alex Erik E (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bårhult 9M Lokal AB för organisationsnummer?
Bårhult 9M Lokal AB har organisationsnummer 559370-1609 (5593701609).
Var ligger Bårhult 9M Lokal AB?
Bårhult 9M Lokal AB har sin registrerade adress Hallonvägen 20, 43834 Landvetter.
Vilken bransch är Bårhult 9M Lokal AB verksamt i?
Bårhult 9M Lokal AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bårhult 9M Lokal AB?
Bårhult 9M Lokal AB hade en nettoomsättning på 239 175 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.