Nörgaard I Tid&Rum AB
Nörgaard I Tid&Rum AB har organisationsnummer 559370-9370 (5593709370)
Aktiebolag • Org.nr: 559370-9370
Om företaget
Nörgaard I Tid&Rum AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rönninge. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 1 494 489 kr räkenskapsåret 2025 (1 253 031 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nörgaard I Tid&Rum AB 1 494 489 kr och redovisade ett resultat på 166 811 kr. Rörelsemarginalen var 14,1 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 84,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 650,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,2 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 650,1 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 19,3 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 494 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 352 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 291 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 4 av 9 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Salem.
- Plats 135 av 383 aktiebolag med säte i Salem.
- Plats 36 278 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 110 661 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,1 procent | 20,0 procent | 10,6 procent | 14,1 procent |
| Vinstmarginal | 39,1 procent | 20,0 procent | 10,5 procent | 14,2 procent |
| Soliditet | 53,1 procent | 75,6 procent | 84,2 procent | 84,6 procent |
| Kassalikviditet | 213,1 procent | 409,5 procent | 633,7 procent | 650,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,2 procent | 50,9 procent | 16,5 procent | 21,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 125,8 procent | -25,4 procent | 19,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 253 000 kr | 1 494 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 449 000 kr | 352 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sannadalsvägen 4714462 Rönninge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sannadalsvägen 47 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Entreprenad plattsättnings arbeten försäljning av material diverse byggnadsarbeten.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 743 471 kr | 1 678 632 kr | 1 253 031 kr | 1 494 489 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 35 220 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 319 839 kr | 556 954 kr | 409 811 kr | 623 437 kr |
| Övriga externa kostnader | 94 522 kr | 339 021 kr | 296 464 kr | 307 298 kr |
| Personalkostnader | 38 318 kr | 447 552 kr | 449 352 kr | 352 317 kr |
| Rörelseresultat | 290 792 kr | 335 105 kr | 132 624 kr | 211 437 kr |
| Ränteintäkter | - | 328 kr | 152 kr | 1 194 kr |
| Räntekostnader | 154 kr | 501 kr | 1 391 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 290 638 kr | 334 932 kr | 131 385 kr | 212 631 kr |
| Skatt | 59 878 kr | 69 928 kr | 28 697 kr | 45 820 kr |
| Årets resultat | 230 760 kr | 265 004 kr | 102 688 kr | 166 811 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 481 994 kr | 689 048 kr | 740 270 kr | 933 913 kr |
| Kortfristiga fordringar | 184 847 kr | 206 203 kr | 390 962 kr | 398 572 kr |
| Kassa och bank | 297 147 kr | 482 845 kr | 349 308 kr | 535 341 kr |
| Summa tillgångar | 481 994 kr | 689 048 kr | 740 270 kr | 933 913 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 255 760 kr | 520 764 kr | 623 452 kr | 790 264 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 230 760 kr | 495 764 kr | 598 453 kr |
| Årets resultat | 230 760 kr | 265 004 kr | 102 688 kr | 166 811 kr |
| Kortfristiga skulder | 226 234 kr | 168 284 kr | 116 818 kr | 143 649 kr |
| Leverantörsskulder | 86 174 kr | 68 473 kr | 43 595 kr | 109 958 kr |
| Skatteskulder | 59 878 kr | 61 141 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 182 kr | 12 991 kr | 64 222 kr | 24 691 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 481 994 kr | 689 048 kr | 740 270 kr | 933 913 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2022 och bedriver entreprenad inom plattsättning och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Reidar N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nörgaard I Tid&Rum AB för organisationsnummer?
Nörgaard I Tid&Rum AB har organisationsnummer 559370-9370 (5593709370).
Var ligger Nörgaard I Tid&Rum AB?
Nörgaard I Tid&Rum AB har sin registrerade adress Sannadalsvägen 47, 14462 Rönninge.
Vilken bransch är Nörgaard I Tid&Rum AB verksamt i?
Nörgaard I Tid&Rum AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nörgaard I Tid&Rum AB?
Nörgaard I Tid&Rum AB hade en nettoomsättning på 1 494 489 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nörgaard I Tid&Rum AB?
Nörgaard I Tid&Rum AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nörgaard I Tid&Rum AB någon utdelning?
Styrelsen i Nörgaard I Tid&Rum AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Salem
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.