Hairbyzara AB
Hairbyzara AB har organisationsnummer 559371-3018 (5593713018)
Aktiebolag • Org.nr: 559371-3018
Om företaget
Hairbyzara AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hairbyzara AB 2 268 478 kr och redovisade ett resultat på 353 534 kr. Rörelsemarginalen var 19,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 50,9 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 205,7 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,8 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 19,8 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,9 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 205,7 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 78,9 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 476 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 1 av 11 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Vallentuna.
- Plats 239 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 23 714 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 75 409 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 19,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 19,8 procent |
| Soliditet | 32,6 procent | 50,9 procent |
| Kassalikviditet | 148,4 procent | 205,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,4 procent | 78,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Smidesvägen 6 A18648 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Frisörverksamhet med inriktning på exklusiva dambehandlingar
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 2 268 478 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 150 522 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 400 761 kr |
| Övriga externa kostnader | 592 kr | 574 644 kr |
| Personalkostnader | - | 967 218 kr |
| Avskrivningar | - | 26 539 kr |
| Rörelseresultat | -592 kr | 449 839 kr |
| Ränteintäkter | - | -354 kr |
| Räntekostnader | - | 1 040 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -592 kr | 448 444 kr |
| Skatt | - | 94 910 kr |
| Årets resultat | -592 kr | 353 534 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 132 840 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 59 840 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 73 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 74 825 kr | 748 392 kr |
| Kortfristiga fordringar | 45 378 kr | 248 191 kr |
| Kassa och bank | 29 447 kr | 500 202 kr |
| Summa tillgångar | 74 825 kr | 881 232 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 24 408 kr | 448 209 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 69 675 kr |
| Årets resultat | -592 kr | 353 534 kr |
| Obeskattade reserver | - | 69 265 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 417 kr | 363 757 kr |
| Leverantörsskulder | - | 76 195 kr |
| Skatteskulder | - | 23 894 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 417 kr | 132 293 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 74 825 kr | 881 232 kr |
Ur årsredovisningen
Hairbyzara AB utför frisörtjänster. Företaget har två salonger, en i Vallentuna och en i Åkersberga.Bolaget har sitt säte i Åkersberga.
Företrädare
- Sara Sahar N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hairbyzara AB för organisationsnummer?
Hairbyzara AB har organisationsnummer 559371-3018 (5593713018).
Var ligger Hairbyzara AB?
Hairbyzara AB har sin registrerade adress Smidesvägen 6 A, 18648 Vallentuna.
Vilken bransch är Hairbyzara AB verksamt i?
Hairbyzara AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hairbyzara AB?
Hairbyzara AB hade en nettoomsättning på 2 268 478 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hairbyzara AB någon utdelning?
Styrelsen i Hairbyzara AB föreslog en utdelning på 284 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.