Ljusare Hem Bygg i STHLM AB

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB har organisationsnummer 559371-6946 (5593716946)

Aktiebolag • Org.nr: 559371-6946

ByggnadssnickeriarbetenJärfälla

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar golv- och väggbeläggningsarbeten och annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.

Ekonomi

3 189 296 krOmsättning▼ 28 procent
-42 800 krÅrets resultat
5Antal anställda
18,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 28 procent till 3 189 296 kr räkenskapsåret 2025 (4 438 052 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Ljusare Hem Bygg i STHLM AB 3 189 296 kr och redovisade ett resultat på -42 800 kr. Rörelsemarginalen var -1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 18,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 122,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-1,2 procent5,5 procent0,3 procent till 13,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-1,3 procent5,3 procent0,1 procent till 13,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet18,1 procent47,9 procent26,6 procent till 70,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet122,2 procent201,1 procent127,1 procent till 371,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-36,6 procent20,6 procent-0,3 procent till 51,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-28,1 procent5,2 procent-21,6 procent till 37,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd638 000 kr1 229 000 kr749 000 kr till 1 961 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd398 000 kr512 000 kr316 000 kr till 645 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 439 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
  • Plats 167 av 712 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
  • Plats 10 255 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 17 006 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 54 869 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal-14,5 procent12,2 procent3,5 procent-1,2 procent
Vinstmarginal-14,5 procent11,5 procent3,5 procent-1,3 procent
Soliditet-0,9 procent42,5 procent14,1 procent18,1 procent
Kassalikviditet62,1 procent161,9 procent118,0 procent122,2 procent
Avkastning på eget kapital-100,5 procent75,1 procent-36,6 procent
Omsättningstillväxt-1369,2 procent67,3 procent-28,1 procent
Omsättning per anställd90 000 kr663 000 kr-638 000 kr
Personalkostnad per anställd75 000 kr377 000 kr-398 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Hammarvägen 56
c/o Maksat Dzhaparov
17735 Järfälla

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Hammarvägen 56 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget är avsett att vara ett byggföretag som planerar och utför bygg, snickeri- och renoveringsarbeten. De tjänster som bolaget avser att erbjuda är följande, Kök och badrumsrenovering Golvläggning och slopning Målning och tapetsering Murning, putsning och stenläggning Snickeri Om- och tillbyggnader Rådgivning gällande bygg- och renoveringsprojekt Bolaget har för avsikt att verka i hela Sverige med Stockholm som huvudsakligt område och utgångspunkt.

Bransch

Lediga jobb (1)

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning180 599 kr2 653 435 kr4 438 052 kr3 189 296 kr
Övriga rörelseintäkter-7 kr2 kr217 865 kr
Råvaror och förnödenheter8 009 kr535 880 kr1 232 327 kr841 463 kr
Övriga externa kostnader35 897 kr273 612 kr548 289 kr616 883 kr
Personalkostnader149 898 kr1 508 381 kr2 486 550 kr1 988 624 kr
Avskrivningar12 928 kr12 928 kr17 490 kr0 kr
Rörelseresultat-26 133 kr322 641 kr153 398 kr-39 809 kr
Ränteintäkter-3 kr0 kr-
Räntekostnader45 kr18 134 kr192 kr2 991 kr
Resultat efter finansiella poster-26 178 kr304 510 kr153 206 kr-42 800 kr
Skatt-63 641 kr33 231 kr0 kr
Årets resultat-26 178 kr240 869 kr119 975 kr-42 800 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar51 712 kr38 784 kr332 310 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar51 712 kr38 784 kr332 310 kr0 kr
Omsättningstillgångar86 681 kr525 435 kr798 594 kr644 425 kr
Kortfristiga fordringar23 326 kr88 851 kr214 688 kr374 915 kr
Kassa och bank63 355 kr436 584 kr583 906 kr269 510 kr
Summa tillgångar138 393 kr564 219 kr1 130 904 kr644 425 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-1 178 kr239 691 kr159 666 kr116 867 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr-26 178 kr14 691 kr134 666 kr
Årets resultat-26 178 kr240 869 kr119 975 kr-42 800 kr
Kortfristiga skulder139 571 kr324 528 kr676 784 kr527 559 kr
Leverantörsskulder61 223 kr36 546 kr0 kr63 081 kr
Skatteskulder-64 656 kr109 663 kr63 277 kr
Övriga kortfristiga skulder62 287 kr171 756 kr310 207 kr98 093 kr
Summa eget kapital och skulder138 393 kr564 219 kr1 130 904 kr644 425 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget är avsett att vara ett byggföretag som planerar och utför bygg, snickeri- och renoveringsarbeten. De tjänster som bolaget avser att erbjuda är följande, Kök och badrumsrenovering Golvläggning och slopning Målning och tapetsering Murning, putsning och stenläggning Snickeri Om- och tillbyggnader Rådgivning gällande bygg- och renoveringsprojekt Bolaget har för avsikt att verka i hela Sverige med Stockholm som huvudsakligt område och utgångspunkt.Bolaget har sitt säte i Stockholms län.

Företrädare

  • Maksat D (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-03-22
Registrerat hos Bolagsverket
Ljusare Hem Bygg i STHLM AB
2022-03-25
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Ljusare Hem Bygg i STHLM AB för organisationsnummer?

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB har organisationsnummer 559371-6946 (5593716946).

Var ligger Ljusare Hem Bygg i STHLM AB?

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB har sin registrerade adress Hammarvägen 56, 17735 Järfälla.

Vilken bransch är Ljusare Hem Bygg i STHLM AB verksamt i?

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Ljusare Hem Bygg i STHLM AB?

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB hade en nettoomsättning på 3 189 296 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Ljusare Hem Bygg i STHLM AB?

Ljusare Hem Bygg i STHLM AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-03-22
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar