Mattias Verfl Studio AB
Mattias Verfl Studio AB har organisationsnummer 559371-7514 (5593717514)
Aktiebolag • Org.nr: 559371-7514
Om företaget
Mattias Verfl Studio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västervik. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som industridesign och modedesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 35 procent till 1 352 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 092 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mattias Verfl Studio AB 1 352 000 kr och redovisade ett resultat på 1 335 kr. Rörelsemarginalen var -3,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,5 procent). Soliditeten var 63,0 procent, över branschens median (median 62,6 procent). Kassalikviditeten var 779,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 275,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,8 procent | 9,5 procent | -2,4 procent till 29,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,0 procent | 9,8 procent | -2,4 procent till 30,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,0 procent | 62,6 procent | 35,8 procent till 84,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 779,1 procent | 275,4 procent | 126,1 procent till 622,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 3,4 procent | -20,1 procent till 35,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -35,4 procent | -4,4 procent | -38,1 procent till 21,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 352 000 kr | 853 000 kr | 307 000 kr till 1 429 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 006 000 kr | 461 000 kr | 118 000 kr till 749 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 248 av 1 258 aktiebolag inom industridesign och modedesign.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom industridesign och modedesign med säte i Kalmar.
- Plats 717 av 1 900 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 1 972 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 119 589 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,7 procent | 38,1 procent | 31,0 procent | -3,8 procent |
| Vinstmarginal | 38,7 procent | 38,0 procent | 31,3 procent | -4,0 procent |
| Soliditet | 48,2 procent | 56,5 procent | 43,7 procent | 63,0 procent |
| Kassalikviditet | 193,0 procent | 343,9 procent | 277,8 procent | 779,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 83,9 procent | 66,7 procent | 64,9 procent | 0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 219,3 procent | 54,5 procent | -35,4 procent |
| Omsättning per anställd | 424 000 kr | 1 354 000 kr | 2 092 000 kr | 1 352 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 190 000 kr | 697 000 kr | 1 246 000 kr | 1 006 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lövstigen 9c/o Mattias Verfl
59392 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva designverksamhet inom mode och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74110Industridesign och modedesignHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 423 877 kr | 1 354 414 kr | 2 092 169 kr | 1 351 601 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 9 661 kr | 32 993 kr | 15 193 kr |
| Övriga externa kostnader | 58 420 kr | 139 871 kr | 205 356 kr | 292 420 kr |
| Personalkostnader | 190 449 kr | 696 719 kr | 1 246 207 kr | 1 006 343 kr |
| Avskrivningar | - | 3 133 kr | 12 749 kr | 22 958 kr |
| Rörelseresultat | 164 247 kr | 515 207 kr | 648 805 kr | -51 670 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 138 kr | 7 435 kr | 2 336 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 62 kr | 2 240 kr | 4 462 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 164 246 kr | 515 283 kr | 654 000 kr | -53 796 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -125 000 kr | -170 000 kr | 60 000 kr |
| Skatt | 34 224 kr | 80 422 kr | 105 647 kr | 4 869 kr |
| Årets resultat | 130 022 kr | 309 861 kr | 378 353 kr | 1 335 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 20 367 kr | 67 987 kr | 80 657 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 20 367 kr | 67 987 kr | 80 657 kr |
| Omsättningstillgångar | 321 624 kr | 803 030 kr | 1 266 064 kr | 847 729 kr |
| Kortfristiga fordringar | 93 935 kr | 125 544 kr | 783 190 kr | 456 969 kr |
| Kassa och bank | 227 689 kr | 677 486 kr | 482 874 kr | 390 760 kr |
| Summa tillgångar | 321 624 kr | 823 397 kr | 1 334 051 kr | 928 386 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 155 022 kr | 464 883 kr | 583 236 kr | 584 571 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 130 022 kr | 179 883 kr | 558 236 kr |
| Årets resultat | 130 022 kr | 309 861 kr | 378 353 kr | 1 335 kr |
| Obeskattade reserver | - | 125 000 kr | 295 000 kr | 235 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 166 602 kr | 233 514 kr | 455 815 kr | 108 815 kr |
| Skatteskulder | 34 224 kr | 114 646 kr | 153 135 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 122 378 kr | 108 868 kr | 292 680 kr | 98 815 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 321 624 kr | 823 397 kr | 1 334 051 kr | 928 386 kr |
Företrädare
- Mattias V
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mattias Verfl Studio AB för organisationsnummer?
Mattias Verfl Studio AB har organisationsnummer 559371-7514 (5593717514).
Var ligger Mattias Verfl Studio AB?
Mattias Verfl Studio AB har sin registrerade adress Lövstigen 9, 59392 Västervik.
Vilken bransch är Mattias Verfl Studio AB verksamt i?
Mattias Verfl Studio AB är registrerat i branschen industridesign och modedesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mattias Verfl Studio AB?
Mattias Verfl Studio AB hade en nettoomsättning på 1 352 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mattias Verfl Studio AB?
Mattias Verfl Studio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mattias Verfl Studio AB någon utdelning?
Styrelsen i Mattias Verfl Studio AB föreslog en utdelning på 40 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.