Borelunds natur och hälsa AB
Borelunds natur och hälsa AB har organisationsnummer 559372-2340 (5593722340)
Aktiebolag • Org.nr: 559372-2340
Om företaget
Borelunds natur och hälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 33 procent till 1 232 000 kr räkenskapsåret 2026 (926 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Borelunds natur och hälsa AB 1 232 000 kr och redovisade ett resultat på 18 483 kr. Rörelsemarginalen var 2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,9 procent). Soliditeten var 44,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 214,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,0 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,2 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 214,5 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 33,0 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 232 000 kr | 1 051 000 kr | 738 000 kr till 1 346 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 860 000 kr | 621 000 kr | 401 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 730 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 12 av 41 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Lund.
- Plats 1 193 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 14 696 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 127 769 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 18,4 procent | 3,0 procent | 2,1 procent |
| Vinstmarginal | 7,1 procent | 18,8 procent | 3,8 procent | 2,0 procent |
| Soliditet | 9,2 procent | 28,7 procent | 28,9 procent | 44,2 procent |
| Kassalikviditet | 197,3 procent | 229,6 procent | 219,5 procent | 214,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,0 procent | 66,1 procent | 12,3 procent | 7,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 18,2 procent | -13,6 procent | 33,0 procent |
| Omsättning per anställd | 907 000 kr | 1 072 000 kr | 926 000 kr | 1 232 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 420 000 kr | 603 000 kr | 581 000 kr | 860 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trastvägen 12B, lgh 1410c/o Julia Strömblad
22731 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets bedriver verksamhet inom naturunderstödd rehabilitering och konsultation inom nutrition och hälsa samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 906 907 kr | 1 071 610 kr | 926 494 kr | 1 231 553 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 64 515 kr | 51 086 kr | 68 606 kr | 49 604 kr |
| Övriga externa kostnader | 338 214 kr | 202 806 kr | 230 705 kr | 277 955 kr |
| Personalkostnader | 419 760 kr | 602 892 kr | 581 266 kr | 860 107 kr |
| Avskrivningar | 20 155 kr | 18 109 kr | 18 109 kr | 18 109 kr |
| Rörelseresultat | 64 263 kr | 196 717 kr | 27 808 kr | 25 778 kr |
| Ränteintäkter | 37 kr | 5 464 kr | 8 022 kr | -16 kr |
| Räntekostnader | 358 kr | 1 591 kr | 889 kr | 1 007 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 63 942 kr | 200 590 kr | 34 941 kr | 24 755 kr |
| Bokslutsdispositioner | -14 379 kr | -42 186 kr | 146 kr | 0 kr |
| Skatt | 10 403 kr | 33 098 kr | 8 493 kr | 6 272 kr |
| Årets resultat | 39 160 kr | 125 306 kr | 26 594 kr | 18 483 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 70 390 kr | 52 281 kr | 34 172 kr | 16 063 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 70 390 kr | 52 281 kr | 34 172 kr | 16 063 kr |
| Omsättningstillgångar | 624 759 kr | 608 927 kr | 713 305 kr | 515 063 kr |
| Kortfristiga fordringar | 97 537 kr | 174 214 kr | 224 945 kr | 92 241 kr |
| Kassa och bank | 527 222 kr | 434 713 kr | 488 360 kr | 422 822 kr |
| Summa tillgångar | 695 149 kr | 661 208 kr | 747 477 kr | 531 126 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 64 160 kr | 189 466 kr | 216 060 kr | 234 543 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 39 160 kr | 164 466 kr | 191 060 kr |
| Årets resultat | 39 160 kr | 125 306 kr | 26 594 kr | 18 483 kr |
| Obeskattade reserver | 14 379 kr | 56 565 kr | 56 419 kr | 56 419 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 610 kr | 265 177 kr | 324 998 kr | 240 164 kr |
| Leverantörsskulder | 755 kr | 9 457 kr | 6 982 kr | 3 227 kr |
| Skatteskulder | 10 403 kr | 49 076 kr | 46 419 kr | 7 477 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 174 778 kr | 123 306 kr | 256 596 kr | 210 808 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 695 149 kr | 661 208 kr | 747 477 kr | 531 126 kr |
Företrädare
- Julia S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Borelunds natur och hälsa AB för organisationsnummer?
Borelunds natur och hälsa AB har organisationsnummer 559372-2340 (5593722340).
Var ligger Borelunds natur och hälsa AB?
Borelunds natur och hälsa AB har sin registrerade adress Trastvägen 12B, lgh 1410, 22731 Lund.
Vilken bransch är Borelunds natur och hälsa AB verksamt i?
Borelunds natur och hälsa AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Borelunds natur och hälsa AB?
Borelunds natur och hälsa AB hade en nettoomsättning på 1 232 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Borelunds natur och hälsa AB?
Borelunds natur och hälsa AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.