Nyinfra 313 AB
Nyinfra 313 AB har organisationsnummer 559372-3736 (5593723736)
Aktiebolag • Org.nr: 559372-3736
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikSkärholmen
Om företaget
Nyinfra 313 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skärholmen. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 38 procent till 5 827 255 kr räkenskapsåret 2026 (4 227 604 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nyinfra 313 AB 5 827 255 kr och redovisade ett resultat på 403 391 kr. Rörelsemarginalen var 8,9 procent, under branschens median (median 20,7 procent). Soliditeten var 59,5 procent, under branschens median (median 66,3 procent). Kassalikviditeten var 246,6 procent, under branschens median (median 351,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 20,7 procent | 5,6 procent till 39,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 21,5 procent | 6,2 procent till 40,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,5 procent | 66,3 procent | 45,8 procent till 86,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 246,6 procent | 351,3 procent | 198,9 procent till 761,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,9 procent | 19,6 procent | 0,1 procent till 56,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 37,8 procent | 0,6 procent | -30,9 procent till 19,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 914 000 kr | 1 277 000 kr | 671 000 kr till 1 845 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 563 000 kr | 653 000 kr | 281 000 kr till 918 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 463 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 121 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 6 244 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 897 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 32 080 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,4 procent | 34,8 procent | 9,4 procent | 8,9 procent |
| Vinstmarginal | 47,4 procent | 34,8 procent | 9,4 procent | 8,9 procent |
| Soliditet | 83,1 procent | 88,9 procent | 65,1 procent | 59,5 procent |
| Kassalikviditet | 591,9 procent | 904,0 procent | 286,4 procent | 246,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,7 procent | 46,2 procent | 29,4 procent | 34,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,9 procent | 134,2 procent | 37,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 982 000 kr | 1 805 000 kr | 4 228 000 kr | 2 914 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 765 000 kr | 827 000 kr | 1 094 000 kr | 563 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vita Liljans Väg 74 LGH 1802c/o Hasanien Alaridi
12734 Skärholmen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen,förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 982 132 kr | 1 805 164 kr | 4 227 604 kr | 5 827 255 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 23 kr | 0 kr | 7 383 kr | 14 659 kr |
| Övriga externa kostnader | 277 562 kr | 349 216 kr | 2 742 091 kr | 4 199 095 kr |
| Personalkostnader | 764 913 kr | 827 265 kr | 1 093 691 kr | 1 126 678 kr |
| Rörelseresultat | 939 680 kr | 628 683 kr | 399 205 kr | 516 141 kr |
| Ränteintäkter | - | -60 kr | 402 kr | 897 kr |
| Räntekostnader | 20 kr | 15 kr | 366 kr | 729 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 939 660 kr | 628 607 kr | 399 241 kr | 516 309 kr |
| Skatt | 197 728 kr | 136 511 kr | 89 210 kr | 112 918 kr |
| Årets resultat | 741 932 kr | 492 096 kr | 310 031 kr | 403 391 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 922 857 kr | 1 196 364 kr | 1 619 587 kr | 1 946 926 kr |
| Kortfristiga fordringar | 289 086 kr | 257 657 kr | 944 859 kr | 1 194 322 kr |
| Kassa och bank | 633 771 kr | 938 707 kr | 674 728 kr | 752 604 kr |
| Summa tillgångar | 922 857 kr | 1 196 364 kr | 1 619 587 kr | 1 946 926 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 766 932 kr | 1 064 029 kr | 1 054 060 kr | 1 157 451 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 546 932 kr | 719 029 kr | 729 060 kr |
| Årets resultat | 741 932 kr | 492 096 kr | 310 031 kr | 403 391 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 925 kr | 132 335 kr | 565 527 kr | 789 475 kr |
| Leverantörsskulder | 13 189 kr | 7 540 kr | 254 905 kr | 318 300 kr |
| Skatteskulder | 84 428 kr | 42 099 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 58 308 kr | 82 696 kr | 44 619 kr | 179 662 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 922 857 kr | 1 196 364 kr | 1 619 587 kr | 1 946 926 kr |
Företrädare
- Hasanien A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nyinfra 313 AB för organisationsnummer?
Nyinfra 313 AB har organisationsnummer 559372-3736 (5593723736).
Var ligger Nyinfra 313 AB?
Nyinfra 313 AB har sin registrerade adress Vita Liljans Väg 74 LGH 1802, 12734 Skärholmen.
Vilken bransch är Nyinfra 313 AB verksamt i?
Nyinfra 313 AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nyinfra 313 AB?
Nyinfra 313 AB hade en nettoomsättning på 5 827 255 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nyinfra 313 AB?
Nyinfra 313 AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nyinfra 313 AB någon utdelning?
Styrelsen i Nyinfra 313 AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.