Verchant Foodtech AB
Verchant Foodtech AB har organisationsnummer 559373-3008 (5593733008)
Aktiebolag • Org.nr: 559373-3008
Om företaget
Verchant Foodtech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Arlöv. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10820).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Verchant Foodtech AB 1 040 000 kr och redovisade ett resultat på 44 752 kr. Rörelsemarginalen var 6,8 procent, över branschens median (median 2,9 procent). Soliditeten var 4,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 137,3 procent, under branschens median (median 141,1 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 2,9 procent | -2,8 procent till 12,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,6 procent | 1,8 procent | -3,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 4,7 procent | 45,5 procent | 25,8 procent till 65,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 137,3 procent | 141,1 procent | 89,6 procent till 357,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 64,2 procent | 10,0 procent | -1,6 procent till 28,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Santessons Väg 123291 Arlöv
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Santessons Väg 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning av hälsosam funktionella livsmedel , samt blandning av proteinpulver.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 040 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 108 822 kr |
| Avskrivningar | 5 271 kr |
| Rörelseresultat | 70 228 kr |
| Räntekostnader | 12 527 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 57 701 kr |
| Skatt | 12 949 kr |
| Årets resultat | 44 752 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 364 729 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 364 729 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 107 815 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 083 913 kr |
| Kassa och bank | 23 902 kr |
| Summa tillgångar | 1 472 544 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 69 752 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 44 752 kr |
| Kortfristiga skulder | 806 779 kr |
| Leverantörsskulder | 462 500 kr |
| Skatteskulder | 12 949 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 383 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 472 544 kr |
Ur årsredovisningen
Ägare
Bolagets räkenskapsår har ändrats till kalenderår.
Företrädare
- Henrik S (verkställande direktör)
Undertecknad i Arlöv.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Verchant Foodtech AB för organisationsnummer?
Verchant Foodtech AB har organisationsnummer 559373-3008 (5593733008).
Var ligger Verchant Foodtech AB?
Verchant Foodtech AB har sin registrerade adress Santessons Väg 1, 23291 Arlöv.
Vilken bransch är Verchant Foodtech AB verksamt i?
Verchant Foodtech AB är registrerat i branschen tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Verchant Foodtech AB?
Verchant Foodtech AB hade en nettoomsättning på 1 040 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Burlöv
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-03-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.