Lotta Furebäck Entertainment AB
Lotta Furebäck Entertainment AB har organisationsnummer 559375-1190 (5593751190)
Aktiebolag • Org.nr: 559375-1190
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstVendelsö
Om företaget
Lotta Furebäck Entertainment AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vendelsö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 1 543 870 kr räkenskapsåret 2025 (1 307 940 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lotta Furebäck Entertainment AB 1 543 870 kr och redovisade ett resultat på 140 662 kr. Rörelsemarginalen var 12,4 procent, över branschens median (median 8,9 procent). Soliditeten var 43,9 procent, under branschens median (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 178,4 procent, under branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,4 procent | 8,9 procent | 0,0 procent till 25,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,4 procent | 9,3 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,9 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 178,4 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 71,5 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 18,0 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 544 000 kr | 995 000 kr | 513 000 kr till 1 708 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 914 000 kr | 497 000 kr | 218 000 kr till 704 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 329 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 3 av 10 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Haninge.
- Plats 944 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 35 228 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 107 691 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | -2,4 procent | 28,8 procent | 12,4 procent |
| Vinstmarginal | 8,3 procent | -2,4 procent | 28,8 procent | 12,4 procent |
| Soliditet | 19,6 procent | 16,2 procent | 78,5 procent | 43,9 procent |
| Kassalikviditet | 124,5 procent | 119,3 procent | 464,3 procent | 178,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,6 procent | -62,0 procent | 87,7 procent | 71,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 58,5 procent | 24,1 procent | 18,0 procent |
| Omsättning per anställd | 665 000 kr | 1 054 000 kr | 1 308 000 kr | 1 544 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 487 000 kr | 815 000 kr | 561 000 kr | 914 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tutviksvägen 5713675 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget erbjuder tjänster såsom kreativ producent, regi, koreografi, projektledning inom nöjesindustrin.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 664 998 kr | 1 054 119 kr | 1 307 940 kr | 1 543 870 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 066 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 1 569 kr |
| Övriga externa kostnader | 87 982 kr | 230 091 kr | 311 848 kr | 380 843 kr |
| Personalkostnader | 487 096 kr | 815 006 kr | 561 196 kr | 914 388 kr |
| Rörelseresultat | 55 608 kr | -25 397 kr | 377 078 kr | 191 056 kr |
| Ränteintäkter | - | 347 kr | 623 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 90 kr | 66 kr | 561 kr | 305 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 55 518 kr | -25 116 kr | 377 140 kr | 190 761 kr |
| Skatt | 13 744 kr | 451 kr | 82 208 kr | 50 099 kr |
| Årets resultat | 41 774 kr | -25 567 kr | 294 932 kr | 140 662 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 339 833 kr | 254 248 kr | 428 400 kr | 447 851 kr |
| Kortfristiga fordringar | 278 857 kr | 198 241 kr | 39 059 kr | 4 841 kr |
| Kassa och bank | 60 976 kr | 56 007 kr | 389 341 kr | 443 010 kr |
| Summa tillgångar | 339 833 kr | 254 248 kr | 428 400 kr | 447 851 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 66 774 kr | 41 207 kr | 336 140 kr | 196 802 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 41 774 kr | 16 208 kr | 31 140 kr |
| Årets resultat | 41 774 kr | -25 567 kr | 294 932 kr | 140 662 kr |
| Kortfristiga skulder | 273 059 kr | 213 041 kr | 92 260 kr | 251 049 kr |
| Leverantörsskulder | 13 474 kr | 9 722 kr | 15 599 kr | 10 820 kr |
| Skatteskulder | -14 380 kr | 0 kr | 49 989 kr | 68 210 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 273 965 kr | 203 319 kr | 26 672 kr | 172 019 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 339 833 kr | 254 248 kr | 428 400 kr | 447 851 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget erbjuder tjänster såsom kreativ producent, regi, koreografi och projektledning inom nöjesindustrin. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Ann-Charlotte F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lotta Furebäck Entertainment AB för organisationsnummer?
Lotta Furebäck Entertainment AB har organisationsnummer 559375-1190 (5593751190).
Var ligger Lotta Furebäck Entertainment AB?
Lotta Furebäck Entertainment AB har sin registrerade adress Tutviksvägen 57, 13675 Vendelsö.
Vilken bransch är Lotta Furebäck Entertainment AB verksamt i?
Lotta Furebäck Entertainment AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lotta Furebäck Entertainment AB?
Lotta Furebäck Entertainment AB hade en nettoomsättning på 1 543 870 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lotta Furebäck Entertainment AB?
Lotta Furebäck Entertainment AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lotta Furebäck Entertainment AB någon utdelning?
Styrelsen i Lotta Furebäck Entertainment AB föreslog en utdelning på 170 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.