Stigen Handel & Service AB
Stigen Handel & Service AB har organisationsnummer 559375-1976 (5593751976)
Aktiebolag • Org.nr: 559375-1976
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarLandvetter
Om företaget
Stigen Handel & Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landvetter. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar och tillverkning av motorer och turbiner utom för luftfartyg och fordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 195 procent till 901 679 kr räkenskapsåret 2025 (305 604 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stigen Handel & Service AB 901 679 kr och redovisade ett resultat på 223 558 kr. Rörelsemarginalen var 40,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 32,1 procent, under branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 160,5 procent, över branschens median (median 158,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,7 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 40,8 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 32,1 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 160,5 procent | 158,4 procent | 84,6 procent till 316,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,4 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 195,0 procent | 4,7 procent | -9,4 procent till 21,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 902 000 kr | 1 377 000 kr | 875 000 kr till 1 983 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 65 000 kr | 482 000 kr | 314 000 kr till 604 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 939 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 4 av 9 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Partille.
- Plats 454 av 1 078 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 25 477 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 153 388 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 15,7 procent | -4,2 procent | 40,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 15,8 procent | -4,0 procent | 40,8 procent |
| Soliditet | 99,0 procent | 72,4 procent | 59,2 procent | 32,1 procent |
| Kassalikviditet | 9607,6 procent | 303,7 procent | 152,5 procent | 160,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | 44,1 procent | -15,8 procent | 74,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -2,9 procent | 195,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 902 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 65 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östra Björrödsvägen 1643839 Landvetter
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Östra Björrödsvägen 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Inköp, försäljning och service av teknikvaror till företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 908 kr | 314 813 kr | 305 604 kr | 901 679 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 2 039 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 191 421 kr | 379 078 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 082 kr | 69 340 kr | 99 380 kr | 75 403 kr |
| Personalkostnader | - | 2 518 kr | 31 672 kr | 64 591 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 7 116 kr |
| Rörelseresultat | -122 kr | 49 290 kr | -12 965 kr | 367 061 kr |
| Ränteintäkter | - | 446 kr | 833 kr | 627 kr |
| Räntekostnader | 58 kr | 60 kr | 0 kr | 177 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -180 kr | 49 676 kr | -12 132 kr | 367 511 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -88 970 kr |
| Skatt | - | 10 390 kr | 0 kr | 54 983 kr |
| Årets resultat | -180 kr | 39 286 kr | -12 132 kr | 223 558 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 25 272 kr | 46 426 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 25 272 kr | 46 426 kr |
| Omsättningstillgångar | 50 344 kr | 123 059 kr | 104 704 kr | 888 369 kr |
| Varulager | - | 19 959 kr | 23 863 kr | 13 394 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 315 kr | 17 012 kr | 26 780 kr | 570 494 kr |
| Kassa och bank | 42 029 kr | 86 088 kr | 54 061 kr | 304 481 kr |
| Summa tillgångar | 50 344 kr | 123 059 kr | 129 976 kr | 934 795 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 49 820 kr | 89 106 kr | 76 974 kr | 300 532 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -180 kr | 39 106 kr | 26 974 kr |
| Årets resultat | -180 kr | 39 286 kr | -12 132 kr | 223 558 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 88 970 kr |
| Kortfristiga skulder | 524 kr | 33 953 kr | 53 002 kr | 545 293 kr |
| Leverantörsskulder | - | 27 949 kr | 16 228 kr | 122 584 kr |
| Skatteskulder | -3 430 kr | 6 617 kr | 10 390 kr | 44 511 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 954 kr | -4 113 kr | 10 326 kr | 170 472 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 344 kr | 123 059 kr | 129 976 kr | 934 795 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför inköp, försäljning och service av teknik varor till företag och privatpersoner. Omsättningen har ökat med över 200% vilket beror på kraftigt ökad efterfrågan av bolagets tjänster vilket även krävt en avsevärt högre arbetskrafts insats.
Företrädare
- Bengt Ingvar J (styrelseordförande)
- Andreas Carl Allan W (styrelseledamot)
- Christoffer Rune Viktor W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stigen Handel & Service AB för organisationsnummer?
Stigen Handel & Service AB har organisationsnummer 559375-1976 (5593751976).
Var ligger Stigen Handel & Service AB?
Stigen Handel & Service AB har sin registrerade adress Östra Björrödsvägen 16, 43839 Landvetter.
Vilken bransch är Stigen Handel & Service AB verksamt i?
Stigen Handel & Service AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stigen Handel & Service AB?
Stigen Handel & Service AB hade en nettoomsättning på 901 679 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stigen Handel & Service AB?
Stigen Handel & Service AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.