Tosaf Color Service Sweden AB
Tosaf Color Service Sweden AB har organisationsnummer 559375-7833 (5593757833)
Aktiebolag • Org.nr: 559375-7833
Om företaget
Tosaf Color Service Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Löddeköpinge. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 20300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 411 procent till 1 114 000 kr räkenskapsåret 2024 (218 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Tosaf Color Service Sweden AB 1 114 000 kr och redovisade ett resultat på -10 523 211 kr. Rörelsemarginalen var -904,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 60,8 procent, under branschens median (median 61,1 procent). Kassalikviditeten var 76,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,1 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -904,8 procent | 7,9 procent | -4,0 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -944,6 procent | 7,2 procent | -5,8 procent till 18,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,8 procent | 61,1 procent | 34,8 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 76,8 procent | 222,1 procent | 97,0 procent till 541,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -187,7 procent | 0,0 procent | -27,5 procent till 25,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 411,0 procent | 9,4 procent | -6,9 procent till 34,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 223 000 kr | 1 771 000 kr | 594 000 kr till 2 876 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 928 000 kr | 520 000 kr | 305 000 kr till 709 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3930,4 procent | -904,8 procent |
| Vinstmarginal | -4052,7 procent | -944,6 procent |
| Soliditet | -63,1 procent | 60,8 procent |
| Kassalikviditet | 24,6 procent | 76,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -187,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 411,0 procent |
| Omsättning per anställd | 55 000 kr | 223 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 879 000 kr | 928 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kontorsvägen 924643 Löddeköpinge
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kontorsvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning, utveckling och försäljning av färgkoncentrat och andra lösningar för plastindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 20300Tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 218 271 kr | 1 113 828 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 245 267 kr | 707 819 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 568 794 kr | 4 845 469 kr |
| Personalkostnader | 3 514 221 kr | 4 639 228 kr |
| Avskrivningar | 505 443 kr | 766 943 kr |
| Rörelseresultat | -8 568 340 kr | -10 079 223 kr |
| Räntekostnader | 326 284 kr | 487 393 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 834 828 kr | -10 523 211 kr |
| Årets resultat | -8 834 828 kr | -10 523 211 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 277 575 kr | 5 910 506 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 277 575 kr | 5 910 506 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 772 740 kr | 3 309 504 kr |
| Varulager | 175 446 kr | 535 600 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 282 219 kr | 864 087 kr |
| Summa tillgångar | 8 050 315 kr | 9 220 010 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | -5 078 719 kr | 5 607 570 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 731 109 kr | 16 105 781 kr |
| Årets resultat | -8 834 828 kr | -10 523 211 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 496 878 kr | 3 612 440 kr |
| Leverantörsskulder | 1 795 613 kr | 655 220 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 539 124 kr | 717 070 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 050 315 kr | 9 220 010 kr |
Ur årsredovisningen
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 26 790 500 kr (5 581 000
Företrädare
- Hadar N (ordförande)
- Yedidya E
- Michel T
- Patrik A
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tosaf Color Service Sweden AB för organisationsnummer?
Tosaf Color Service Sweden AB har organisationsnummer 559375-7833 (5593757833).
Var ligger Tosaf Color Service Sweden AB?
Tosaf Color Service Sweden AB har sin registrerade adress Kontorsvägen 9, 24643 Löddeköpinge.
Vilken bransch är Tosaf Color Service Sweden AB verksamt i?
Tosaf Color Service Sweden AB är registrerat i branschen tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tosaf Color Service Sweden AB?
Tosaf Color Service Sweden AB hade en nettoomsättning på 1 114 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tosaf Color Service Sweden AB?
Tosaf Color Service Sweden AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.