D & J Event AB
D & J Event AB har organisationsnummer 559376-1496 (5593761496)
Aktiebolag • Org.nr: 559376-1496
Om företaget
D & J Event AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 83 procent till 11 700 kr räkenskapsåret 2025 (68 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte D & J Event AB 11 700 kr och redovisade ett resultat på -11 098 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 48,1 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -27,1 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 761 av 907 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 17 av 23 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Nacka.
- Plats 3 773 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 92 158 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 275 496 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 41,4 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 41,5 procent | - | - |
| Soliditet | 79,3 procent | 70,1 procent | 83,2 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 482,4 procent | 334,0 procent | 594,9 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 50,6 procent | 55,5 procent | -22,6 procent | -27,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -65,3 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edinsvägen 3, lgh 1201c/o c/o Lohmer
13145 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet är att anordna skräddarsydda arrangemang, event samt tillställningar, där vi vänder oss till både företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 93290Övrig fritids- och nöjesverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 65 900 kr | 196 000 kr | 68 000 kr | 11 700 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 220 kr | 38 068 kr | 58 912 kr | 22 827 kr |
| Rörelseresultat | 32 394 kr | 81 172 kr | -10 565 kr | -11 127 kr |
| Ränteintäkter | - | 120 kr | 270 kr | 89 kr |
| Räntekostnader | 6 kr | 0 kr | - | 60 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 32 388 kr | 81 292 kr | -10 295 kr | -11 098 kr |
| Skatt | 6 732 kr | 18 068 kr | 1 495 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 25 656 kr | 63 224 kr | -11 790 kr | -11 098 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 63 902 kr | 162 553 kr | 62 616 kr | 40 994 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 032 kr | 19 777 kr | 18 654 kr | 22 972 kr |
| Kassa och bank | 56 870 kr | 142 776 kr | 43 962 kr | 18 022 kr |
| Summa tillgångar | 63 902 kr | 162 553 kr | 62 616 kr | 40 994 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 50 656 kr | 113 881 kr | 52 091 kr | 40 994 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 25 656 kr | 38 881 kr | 27 092 kr |
| Årets resultat | 25 656 kr | 63 224 kr | -11 790 kr | -11 098 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 246 kr | 48 672 kr | 10 525 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | - | 9 341 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 8 630 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 246 kr | 30 701 kr | 10 525 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 63 902 kr | 162 553 kr | 62 616 kr | 40 994 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att anordna skräddarsydda arrangemang, event samt tillställningar, där vi vänder oss till både företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Under året har verksamhetens omsättning minskat avsevärt jämfört med föregående år. Detta beror huvudsakligen på ett lägre antal försäljningar än förväntat. Flera repetitioner och förberedelser har genomförts i syfte att behålla eller öka efterfrågan, men då verksamheten till stor del riktar sig mot nya företagskunder och erbjuder skräddarsydda evenemang, varierar uppdragsvolymen naturligt från år till år. Företagsevent av den karaktär som erbjuds är ofta engångsinsatser eller genomförs med låg frekvens, vilket gör återkommande kunder mer ovanliga. För att säkerställa långsiktig stabilitet och återhämta omsättningen har bolaget fortsatt satsa på relationsbyggande och synlighet, eftersom kontinuerlig marknadsföring är avgörande för bolagets överlevnad. Arbetet med att etablera nya kundrelationer pågår aktivt och förväntas ge effekt på längre sikt.
Företrädare
- Diana D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har D & J Event AB för organisationsnummer?
D & J Event AB har organisationsnummer 559376-1496 (5593761496).
Var ligger D & J Event AB?
D & J Event AB har sin registrerade adress Edinsvägen 3, lgh 1201, 13145 Nacka.
Vilken bransch är D & J Event AB verksamt i?
D & J Event AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter D & J Event AB?
D & J Event AB hade en nettoomsättning på 11 700 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.