87 bygg AB
87 bygg AB har organisationsnummer 559377-1198 (5593771198)
Aktiebolag • Org.nr: 559377-1198
Om företaget
87 bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 128951800 procent till 1 289 517 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 87 bygg AB 1 289 517 kr och redovisade ett resultat på 251 212 kr. Rörelsemarginalen var 23,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 35,6 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 133,7 procent, under branschens median (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,5 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,5 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 35,6 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 133,7 procent | 201,2 procent | 127,1 procent till 371,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 84,0 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 290 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 223 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 264 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 58 av 126 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Malmö.
- Plats 3 997 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 14 229 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 123 814 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,4 procent | - | - | 23,5 procent |
| Vinstmarginal | 72,4 procent | - | - | 23,5 procent |
| Soliditet | 80,5 procent | 58,0 procent | 83,6 procent | 35,6 procent |
| Kassalikviditet | 511,6 procent | 238,2 procent | 610,3 procent | 133,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,6 procent | -50,0 procent | -23,5 procent | 84,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 640 000 kr | - | - | 1 290 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 22 000 kr | - | - | 223 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spånehusvägen 6621439 Malmö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Spånehusvägen 66 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, renoveringar, om- och tillbyggnationer, fastighetsunderhåll samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 640 480 kr | -2 kr | -1 kr | 1 289 517 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 948 kr | 2 565 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 142 651 kr | 33 292 kr | 8 678 kr | 273 824 kr |
| Personalkostnader | 21 881 kr | 30 174 kr | 712 kr | 223 004 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 1 101 kr |
| Rörelseresultat | 464 000 kr | -66 033 kr | -9 391 kr | 303 084 kr |
| Ränteintäkter | - | 7 kr | -979 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | - | - | 884 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 464 000 kr | -66 026 kr | -11 254 kr | 303 084 kr |
| Skatt | 95 584 kr | 0 kr | - | 51 872 kr |
| Årets resultat | 368 416 kr | -66 026 kr | -11 254 kr | 251 212 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 117 049 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 117 049 kr |
| Omsättningstillgångar | 489 000 kr | 227 724 kr | 57 270 kr | 722 937 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 142 kr | 96 989 kr | 8 926 kr | 481 654 kr |
| Kassa och bank | 474 858 kr | 130 735 kr | 48 344 kr | 241 283 kr |
| Summa tillgångar | 489 000 kr | 227 724 kr | 57 270 kr | 839 986 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 393 416 kr | 132 140 kr | 47 886 kr | 299 098 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 173 166 kr | 34 140 kr | 22 886 kr |
| Årets resultat | 368 416 kr | -66 026 kr | -11 254 kr | 251 212 kr |
| Kortfristiga skulder | 95 584 kr | 95 584 kr | 9 384 kr | 540 888 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 129 724 kr |
| Skatteskulder | 95 584 kr | 95 584 kr | 9 384 kr | 51 872 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 347 293 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 489 000 kr | 227 724 kr | 57 270 kr | 839 986 kr |
Företrädare
- Arash H (ledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 87 bygg AB för organisationsnummer?
87 bygg AB har organisationsnummer 559377-1198 (5593771198).
Var ligger 87 bygg AB?
87 bygg AB har sin registrerade adress Spånehusvägen 66, 21439 Malmö.
Vilken bransch är 87 bygg AB verksamt i?
87 bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 87 bygg AB?
87 bygg AB hade en nettoomsättning på 1 289 517 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har 87 bygg AB?
87 bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.