IB förvaltningen AB
IB förvaltningen AB har organisationsnummer 559377-4903 (5593774903)
Aktiebolag • Org.nr: 559377-4903
Om företaget
IB förvaltningen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 1 123 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 161 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte IB förvaltningen AB 1 123 000 kr och redovisade ett resultat på -1 279 861 kr. Rörelsemarginalen var -6,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 28,7 procent). Kassalikviditeten var 86,2 procent, under branschens median (median 148,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,8 procent | 7,9 procent | -6,1 procent till 27,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -114,0 procent | 3,4 procent | -15,6 procent till 20,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,1 procent | 28,7 procent | 4,9 procent till 67,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,2 procent | 148,8 procent | 49,0 procent till 467,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2753,2 procent | 1,4 procent | -18,3 procent till 26,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,3 procent | 1,8 procent | -15,4 procent till 21,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 161 av 644 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning med säte i Örebro.
- Plats 1 703 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 2 929 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 135 529 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -154,6 procent | 3,0 procent | 9,6 procent | -6,8 procent |
| Vinstmarginal | -401,4 procent | -135,5 procent | -124,4 procent | -114,0 procent |
| Soliditet | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,1 procent |
| Kassalikviditet | 39,3 procent | 89,4 procent | 92,9 procent | 86,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2305,6 procent | -5397,8 procent | -5480,3 procent | -2753,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 626,4 procent | 11,0 procent | -3,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rudbecksgatan 37c/o c/o Hagaby Förvaltning AB
70211 Örebro
Bolag på samma adress
17 andra bolag har Rudbecksgatan 37 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 55202Stug- och rumsuthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 143 874 kr | 1 046 210 kr | 1 160 600 kr | 1 122 851 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 1 268 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 366 543 kr | 1 014 878 kr | 1 050 083 kr | 1 199 124 kr |
| Rörelseresultat | -222 669 kr | 31 332 kr | 111 785 kr | -76 273 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 115 kr | 45 kr | 18 kr |
| Räntekostnader | 355 271 kr | 1 433 636 kr | 1 555 731 kr | 1 162 606 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -577 933 kr | -1 416 819 kr | -1 443 901 kr | -1 279 861 kr |
| Årets resultat | -577 933 kr | -1 416 819 kr | -1 443 901 kr | -1 279 861 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 37 705 000 kr | 37 705 000 kr | 37 705 000 kr | 37 705 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 37 705 000 kr | 37 705 000 kr | 37 705 000 kr | 37 705 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 333 788 kr | 401 211 kr | 449 314 kr | 335 334 kr |
| Kortfristiga fordringar | 300 763 kr | 189 776 kr | 235 104 kr | 260 154 kr |
| Kassa och bank | 33 025 kr | 211 435 kr | 214 210 kr | 75 180 kr |
| Summa tillgångar | 38 038 788 kr | 38 106 211 kr | 38 154 314 kr | 38 040 334 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 25 067 kr | 26 248 kr | 26 347 kr | 46 486 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 578 000 kr | 1 418 067 kr | 1 445 248 kr | 1 301 347 kr |
| Årets resultat | -577 933 kr | -1 416 819 kr | -1 443 901 kr | -1 279 861 kr |
| Kortfristiga skulder | 849 910 kr | 448 940 kr | 483 691 kr | 388 944 kr |
| Leverantörsskulder | 169 003 kr | 22 025 kr | 95 696 kr | 3 050 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 kr | 0 kr | - | 19 639 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 38 038 788 kr | 38 106 211 kr | 38 154 314 kr | 38 040 334 kr |
Företrädare
- Mikael I
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IB förvaltningen AB för organisationsnummer?
IB förvaltningen AB har organisationsnummer 559377-4903 (5593774903).
Var ligger IB förvaltningen AB?
IB förvaltningen AB har sin registrerade adress Rudbecksgatan 37, 70211 Örebro.
Vilken bransch är IB förvaltningen AB verksamt i?
IB förvaltningen AB är registrerat i branschen stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IB förvaltningen AB?
IB förvaltningen AB hade en nettoomsättning på 1 123 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.