
Mackverket City AB
Mackverket City AB har organisationsnummer 559377-5082 (5593775082)
Aktiebolag • Org.nr: 559377-5082
Om företaget
Mackverket City AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). På Google Maps är verksamheten listad som restaurang. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,3 av 5 från 73 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 17 procent till 6 660 564 kr räkenskapsåret 2024 (5 688 110 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Mackverket City AB 6 660 564 kr och redovisade ett resultat på 89 983 kr. Rörelsemarginalen var 2,9 procent, över branschens median (median 2,8 procent). Soliditeten var 13,6 procent, under branschens median (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 75,6 procent, under branschens median (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 2,4 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 13,6 procent | 38,1 procent | 11,6 procent till 67,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 75,6 procent | 135,9 procent | 63,0 procent till 300,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 procent | 10,2 procent | -12,5 procent till 48,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,1 procent | 3,3 procent | -9,0 procent till 19,5 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 4,2 procent | 2,9 procent |
| Vinstmarginal | - | 4,0 procent | 1,7 procent |
| Soliditet | 2,2 procent | 11,3 procent | 13,6 procent |
| Kassalikviditet | 46,0 procent | 47,8 procent | 75,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -30,7 procent | 90,4 procent | 31,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 17,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nybohovsbacken 52c/o Fyra Systrar AB
11764 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Nybohovsbacken 52 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva restaurang- och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 5 688 110 kr | 6 660 564 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 5 074 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 789 894 kr | 2 019 010 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 869 kr | 2 125 570 kr | 2 361 653 kr |
| Personalkostnader | - | 1 446 336 kr | 1 983 626 kr |
| Avskrivningar | - | 86 731 kr | 103 376 kr |
| Rörelseresultat | -5 869 kr | 239 579 kr | 196 293 kr |
| Räntekostnader | - | 10 073 kr | 81 279 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 869 kr | 229 506 kr | 115 014 kr |
| Skatt | - | 49 149 kr | 25 031 kr |
| Årets resultat | -5 869 kr | 180 357 kr | 89 983 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 475 000 kr | 1 255 169 kr | 1 151 793 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 475 000 kr | 1 255 169 kr | 1 151 793 kr |
| Omsättningstillgångar | 387 881 kr | 511 246 kr | 981 658 kr |
| Kortfristiga fordringar | 149 748 kr | 225 049 kr | 186 617 kr |
| Kassa och bank | 238 133 kr | 286 197 kr | 795 041 kr |
| Summa tillgångar | 862 881 kr | 1 766 415 kr | 2 133 451 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 19 131 kr | 199 487 kr | 289 470 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -5 870 kr | 174 487 kr |
| Årets resultat | -5 869 kr | 180 357 kr | 89 983 kr |
| Kortfristiga skulder | 843 750 kr | 1 069 423 kr | 1 299 126 kr |
| Leverantörsskulder | - | 328 580 kr | 566 678 kr |
| Skatteskulder | - | 57 120 kr | 89 427 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 250 000 kr | 78 385 kr | 70 154 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 862 881 kr | 1 766 415 kr | 2 133 451 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall bedriva restaurang- och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Inga väsentliga händelser efter balansdagen.
Företrädare
- Henrik P
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mackverket City AB för organisationsnummer?
Mackverket City AB har organisationsnummer 559377-5082 (5593775082).
Var ligger Mackverket City AB?
Mackverket City AB har sin registrerade adress Nybohovsbacken 52, 11764 Stockholm.
Vilken bransch är Mackverket City AB verksamt i?
Mackverket City AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mackverket City AB?
Mackverket City AB hade en nettoomsättning på 6 660 564 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.