J Lindqvist Invest AB
J Lindqvist Invest AB har organisationsnummer 559378-5826 (5593785826)
Aktiebolag • Org.nr: 559378-5826
Om företaget
J Lindqvist Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Dala-Husby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder, elinstallationer och uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 196 000 kr räkenskapsåret 2025 (186 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J Lindqvist Invest AB 196 000 kr och redovisade ett resultat på -329 747 kr. Rörelsemarginalen var -208,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 96,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 292,0 procent, över branschens median (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -208,6 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -168,4 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,2 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 292,0 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -4,1 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 146 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Hedemora.
- Plats 280 av 385 aktiebolag med säte i Hedemora.
- Plats 6 220 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 228 885 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -237,5 procent | -208,6 procent |
| Vinstmarginal | 1670,4 procent | -168,4 procent |
| Soliditet | 96,0 procent | 96,2 procent |
| Kassalikviditet | 569,5 procent | 292,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,7 procent | -4,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ytternorra 111c/o Joacim Lindqvist
77696 Dala-Husby
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva konsultverksamhet inom elbranschen, äga och förvalta fast och lös egendom, äga aktier i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 265 kr | 196 314 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 90 449 kr |
| Övriga externa kostnader | 392 760 kr | 408 050 kr |
| Avskrivningar | 235 184 kr | 281 797 kr |
| Rörelseresultat | -441 679 kr | -408 825 kr |
| Ränteintäkter | 20 060 kr | 85 171 kr |
| Räntekostnader | 945 kr | 6 093 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 084 436 kr | -329 747 kr |
| Årets resultat | 3 084 436 kr | -329 747 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 975 772 kr | 8 117 010 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 082 556 kr | 2 390 299 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 893 216 kr | 5 726 711 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 029 107 kr | 316 082 kr |
| Kortfristiga fordringar | 355 087 kr | 188 682 kr |
| Kassa och bank | 1 674 020 kr | 127 400 kr |
| Summa tillgångar | 9 004 879 kr | 8 433 092 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 8 648 593 kr | 8 109 846 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 539 157 kr | 8 414 593 kr |
| Årets resultat | 3 084 436 kr | -329 747 kr |
| Kortfristiga skulder | 356 286 kr | 108 246 kr |
| Leverantörsskulder | 341 059 kr | 11 338 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 227 kr | 21 908 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 004 879 kr | 8 433 092 kr |
Företrädare
- Joacim L
Undertecknad i Hedemora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J Lindqvist Invest AB för organisationsnummer?
J Lindqvist Invest AB har organisationsnummer 559378-5826 (5593785826).
Var ligger J Lindqvist Invest AB?
J Lindqvist Invest AB har sin registrerade adress Ytternorra 111, 77696 Dala-Husby.
Vilken bransch är J Lindqvist Invest AB verksamt i?
J Lindqvist Invest AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J Lindqvist Invest AB?
J Lindqvist Invest AB hade en nettoomsättning på 196 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hedemora
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.