Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB
Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB har organisationsnummer 559378-9422 (5593789422)
Aktiebolag • Org.nr: 559378-9422
Om företaget
Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örnsköldsvik. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 971 377 kr räkenskapsåret 2025 (1 146 779 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB 971 377 kr och redovisade ett resultat på 171 503 kr. Rörelsemarginalen var 22,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 38,8 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 613,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,2 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,2 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 613,1 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 75,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,3 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 331 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 17 av 29 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 628 av 1 370 aktiebolag med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 2 906 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 147 593 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,8 procent | 14,6 procent | 22,2 procent |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 14,5 procent | 22,2 procent |
| Soliditet | 65,3 procent | 41,3 procent | 38,8 procent |
| Kassalikviditet | 447,4 procent | 510,5 procent | 613,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 procent | 50,2 procent | 75,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 32,9 procent | -15,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högbergsgatan 14c/o c/o Jörgen Broman
89132 Örnsköldsvik
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom nybyggnad om & tillbyggnad.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 862 832 kr | 1 146 779 kr | 971 377 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 405 110 kr | 585 516 kr | 363 721 kr |
| Övriga externa kostnader | 46 323 kr | 54 462 kr | 92 219 kr |
| Personalkostnader | 296 556 kr | 299 698 kr | 299 655 kr |
| Avskrivningar | 30 000 kr | 40 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 84 843 kr | 167 103 kr | 215 782 kr |
| Ränteintäkter | 4 308 kr | 3 884 kr | 556 kr |
| Räntekostnader | 187 kr | 4 961 kr | 339 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 88 964 kr | 166 026 kr | 215 999 kr |
| Skatt | 18 327 kr | 35 223 kr | 44 496 kr |
| Årets resultat | 70 637 kr | 130 803 kr | 171 503 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 110 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 110 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 700 191 kr | 561 570 kr | 515 664 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 499 kr | -154 kr | 144 799 kr |
| Kassa och bank | 698 692 kr | 561 724 kr | 370 865 kr |
| Summa tillgångar | 810 191 kr | 631 570 kr | 585 664 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 528 767 kr | 260 570 kr | 227 073 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 433 130 kr | 104 767 kr | 30 570 kr |
| Årets resultat | 70 637 kr | 130 803 kr | 171 503 kr |
| Kortfristiga skulder | 156 498 kr | 110 007 kr | 84 103 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 118 483 kr | 11 428 kr | 9 825 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 015 kr | 98 580 kr | 74 278 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 810 191 kr | 631 570 kr | 585 664 kr |
Företrädare
- Jörgen B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB för organisationsnummer?
Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB har organisationsnummer 559378-9422 (5593789422).
Var ligger Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB?
Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB har sin registrerade adress Högbergsgatan 14, 89132 Örnsköldsvik.
Vilken bransch är Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB verksamt i?
Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB?
Örnsköldsviks Hem & Villaservice AB hade en nettoomsättning på 971 377 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örnsköldsvik
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.