Sinclair & Partners AB
Sinclair & Partners AB har organisationsnummer 559379-1055 (5593791055)
Aktiebolag • Org.nr: 559379-1055
Om företaget
Sinclair & Partners AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oxie. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som datordrifttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62202). Företaget bedriver även verksamhet inom annat konstnärligt skapande.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 2 162 439 kr räkenskapsåret 2025 (1 735 523 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sinclair & Partners AB 2 162 439 kr och redovisade ett resultat på 155 497 kr. Rörelsemarginalen var 14,2 procent, under branschens median (median 16,1 procent). Soliditeten var 22,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,7 procent). Kassalikviditeten var 28,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 303,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,2 procent | 16,1 procent | 3,0 procent till 34,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 16,7 procent | 3,4 procent till 35,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 22,7 procent | 65,7 procent | 40,2 procent till 86,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 28,0 procent | 303,4 procent | 157,6 procent till 647,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 procent | 16,0 procent | -3,4 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 24,6 procent | -1,1 procent | -29,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 721 000 kr | 1 275 000 kr | 660 000 kr till 1 890 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 68 000 kr | 627 000 kr | 303 000 kr till 910 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 110 av 539 aktiebolag inom datordrifttjänster.
- Plats 8 av 27 aktiebolag inom datordrifttjänster med säte i Malmö.
- Plats 2 589 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 9 030 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 78 877 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,0 procent | 43,2 procent | 14,2 procent |
| Vinstmarginal | 11,7 procent | 41,0 procent | 9,2 procent |
| Soliditet | 22,3 procent | 28,5 procent | 22,7 procent |
| Kassalikviditet | 68,1 procent | 89,1 procent | 28,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,7 procent | 65,1 procent | 19,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -42,3 procent | 24,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 736 000 kr | 721 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 378 000 kr | 68 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Galaxgatan 7c/o c/o Tomasz Sielski
23837 Oxie
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Galaxgatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teknisk och administrativ konsultverksamhet inom områden relaterade till verksamhetsutveckling, management, projektledning, IT och juridik ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva förlagsverksamhet, handel och aggregering av rättigheter för litterär och tangerande produktion och idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 005 838 kr | 1 735 523 kr | 2 162 439 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 10 012 kr | 11 013 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 292 167 kr | 40 723 kr | 7 053 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 090 840 kr | 539 765 kr | 1 619 180 kr |
| Personalkostnader | 224 925 kr | 377 735 kr | 203 656 kr |
| Avskrivningar | 37 000 kr | 37 000 kr | 37 000 kr |
| Rörelseresultat | 360 906 kr | 750 312 kr | 306 563 kr |
| Ränteintäkter | - | 10 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 9 141 kr | 38 391 kr | 107 020 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 351 765 kr | 711 931 kr | 199 543 kr |
| Bokslutsdispositioner | -95 000 kr | -175 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 59 569 kr | 122 277 kr | 44 046 kr |
| Årets resultat | 197 196 kr | 414 654 kr | 155 497 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 534 597 kr | 1 487 453 kr | 2 952 048 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 529 900 kr | 1 138 500 kr | 1 101 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 697 kr | 348 953 kr | 1 850 548 kr |
| Omsättningstillgångar | 463 203 kr | 745 633 kr | 546 070 kr |
| Kortfristiga fordringar | 450 000 kr | 550 000 kr | 443 710 kr |
| Kassa och bank | 13 203 kr | 195 633 kr | 102 360 kr |
| Summa tillgångar | 997 800 kr | 2 233 086 kr | 3 498 118 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 222 196 kr | 636 850 kr | 792 347 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 197 196 kr | 611 850 kr |
| Årets resultat | 197 196 kr | 414 654 kr | 155 497 kr |
| Obeskattade reserver | 95 000 kr | 270 000 kr | 270 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 680 604 kr | 837 032 kr | 1 950 570 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 660 000 kr |
| Skatteskulder | 46 104 kr | 149 535 kr | 115 004 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 634 500 kr | 684 261 kr | 1 175 566 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 997 800 kr | 2 233 086 kr | 3 498 118 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Oxie i Skåne. Bolagets kärnverksamhet är att erbjuda IT-drifttjänster samt IT-säkerhetstjänster till sina kunder. Bolaget utvecklar även egna programvaror och tekniska lösningar. Utöver kärnverksamheten erbjuds konsultation inom marknadsföring, PR och reklam. Bolaget bedriver även handel inom området konst och design samt hjälper utländska företag att med etablering i Sverige.
Företrädare
- Tomasz Andrzej S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sinclair & Partners AB för organisationsnummer?
Sinclair & Partners AB har organisationsnummer 559379-1055 (5593791055).
Var ligger Sinclair & Partners AB?
Sinclair & Partners AB har sin registrerade adress Galaxgatan 7, 23837 Oxie.
Vilken bransch är Sinclair & Partners AB verksamt i?
Sinclair & Partners AB är registrerat i branschen datordrifttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sinclair & Partners AB?
Sinclair & Partners AB hade en nettoomsättning på 2 162 439 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sinclair & Partners AB?
Sinclair & Partners AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Sinclair & Partners AB (Företagsnamn)
- Vineta Books & Stories (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser förlagsverksamhet genom utgivning av böcker och elektroniska media, samt handel med böcker och elektronisk media.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.