SEE & Co i Tranås AB
SEE & Co i Tranås AB har organisationsnummer 559380-6663 (5593806663)
Aktiebolag • Org.nr: 559380-6663
Om företaget
SEE & Co i Tranås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SEE & Co i Tranås AB 66 300 kr och redovisade ett resultat på 21 025 kr. Soliditeten var 80,8 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 522,1 procent, över branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 522,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 66 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 23 739 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 19 av 28 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Tranås.
- Plats 349 av 429 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 6 935 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 255 684 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,5 procent | 98,3 procent | 80,8 procent |
| Kassalikviditet | 193093,5 procent | 5779,5 procent | 522,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,9 procent | -10,3 procent | 18,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 66 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 7 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Idrottsgatan 557340 Tranås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Idrottsgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet avseende organisations- och administrationsfrågor.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 66 300 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 138 kr | 1 203 kr | 38 677 kr |
| Personalkostnader | 1 645 kr | 8 150 kr | 6 580 kr |
| Rörelseresultat | -9 783 kr | -9 353 kr | 21 043 kr |
| Räntekostnader | - | - | 18 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 325 509 kr | -9 353 kr | 21 025 kr |
| Årets resultat | 325 509 kr | -9 353 kr | 21 025 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 619 830 kr | 92 761 kr | 138 759 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 61 kr |
| Kassa och bank | 619 830 kr | 92 761 kr | 138 698 kr |
| Summa tillgångar | 619 830 kr | 92 761 kr | 138 759 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 350 509 kr | 91 156 kr | 112 181 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 75 509 kr | 66 156 kr |
| Årets resultat | 325 509 kr | -9 353 kr | 21 025 kr |
| Kortfristiga skulder | 321 kr | 1 605 kr | 26 578 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 8 986 kr |
| Skatteskulder | 321 kr | 1 605 kr | 2 568 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 15 024 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 619 830 kr | 92 761 kr | 138 759 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Tranås ska bedriva konsultverksamhet avseende organisations- och administrationsfrågor.
Under året har bolaget börja sälja konsulttjänster vilket bidrar till ökad nettoomsättning.
Företrädare
- Susanne B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SEE & Co i Tranås AB för organisationsnummer?
SEE & Co i Tranås AB har organisationsnummer 559380-6663 (5593806663).
Var ligger SEE & Co i Tranås AB?
SEE & Co i Tranås AB har sin registrerade adress Idrottsgatan 5, 57340 Tranås.
Vilken bransch är SEE & Co i Tranås AB verksamt i?
SEE & Co i Tranås AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SEE & Co i Tranås AB?
SEE & Co i Tranås AB hade en nettoomsättning på 66 300 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SEE & Co i Tranås AB?
SEE & Co i Tranås AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SEE & Co i Tranås AB någon utdelning?
Styrelsen i SEE & Co i Tranås AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.