Staffers AB
Staffers AB har organisationsnummer 559382-1134 (5593821134)
Aktiebolag • Org.nr: 559382-1134
Om företaget
Staffers AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (56 029 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Staffers AB 0 kr och redovisade ett resultat på -30 708 kr. Soliditeten var 83,3 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 597,4 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 597,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -116,7 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 188 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 791 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,5 procent | 17,5 procent | 87,5 procent | 83,3 procent |
| Kassalikviditet | 465,5 procent | 121,2 procent | 799,7 procent | 597,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -55,4 procent | -5392,6 procent | -56,4 procent | -116,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 86 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 660 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maskrosstigen 3c/o Kristian Midjaas
12553 Älvsjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Maskrosstigen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva digitaliserad förmedling av arbetskraft riktad mot hotell och restaurangbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 108 kr | 86 084 kr | 56 029 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 789 kr | 3 980 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 97 252 kr | 51 892 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 511 kr | 32 032 kr | 28 837 kr | 30 665 kr |
| Personalkostnader | 206 009 kr | 659 539 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -195 412 kr | -701 950 kr | -20 720 kr | -30 665 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 5 558 kr | 171 kr | 43 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -195 472 kr | -707 508 kr | -20 891 kr | -30 708 kr |
| Årets resultat | -195 472 kr | -707 508 kr | -20 891 kr | -30 708 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 449 094 kr | 74 910 kr | 42 321 kr | 31 613 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 224 kr | 39 559 kr | 16 396 kr | 19 964 kr |
| Kassa och bank | 435 870 kr | 35 351 kr | 25 925 kr | 11 649 kr |
| Summa tillgångar | 449 094 kr | 74 910 kr | 42 321 kr | 31 613 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 352 628 kr | 13 120 kr | 37 029 kr | 26 321 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 523 100 kr | 695 628 kr | 32 920 kr | 32 029 kr |
| Årets resultat | -195 472 kr | -707 508 kr | -20 891 kr | -30 708 kr |
| Kortfristiga skulder | 96 466 kr | 61 790 kr | 5 292 kr | 5 292 kr |
| Leverantörsskulder | 155 kr | 53 467 kr | 5 292 kr | 5 292 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 311 kr | 8 323 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 449 094 kr | 74 910 kr | 42 321 kr | 31 613 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2022 och bedriver sedan dess digitaliserad förmedling av arbetskraft riktad mot hotell och restaurangbranschen. Bolagets omsättning har minskat med 100% och förklaras med minskad försäljnig.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 955 900 kr (935 900 kr).
Företrädare
- Thom B (styrelseledamot)
- Lars Henrik V (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Staffers AB för organisationsnummer?
Staffers AB har organisationsnummer 559382-1134 (5593821134).
Var ligger Staffers AB?
Staffers AB har sin registrerade adress Maskrosstigen 3, 12553 Älvsjö.
Vilken bransch är Staffers AB verksamt i?
Staffers AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Staffers AB?
Staffers AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.