Bruksvallarna Fjälluthyrning AB
Bruksvallarna Fjälluthyrning AB har organisationsnummer 559382-3452 (5593823452)
Aktiebolag • Org.nr: 559382-3452
Om företaget
Bruksvallarna Fjälluthyrning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallda. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 70 procent till 487 000 kr räkenskapsåret 2025 (286 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bruksvallarna Fjälluthyrning AB 487 000 kr och redovisade ett resultat på 132 273 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 1,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 28,6 procent). Kassalikviditeten var 175,7 procent, över branschens median (median 149,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,3 procent | 8,0 procent | -6,1 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,3 procent | 3,5 procent | -14,7 procent till 20,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,8 procent | 28,6 procent | 4,8 procent till 67,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 175,7 procent | 149,2 procent | 49,0 procent till 466,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,6 procent | 1,4 procent | -18,3 procent till 26,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 70,3 procent | 1,8 procent | -14,8 procent till 21,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 281 av 641 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 945 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 5 902 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 191 777 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 17,3 procent | 34,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 19,6 procent | 34,3 procent |
| Soliditet | 13,3 procent | 0,2 procent | 0,6 procent | 1,8 procent |
| Kassalikviditet | - | 1138,4 procent | 756,1 procent | 175,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -72,4 procent | 33,7 procent | 67,0 procent | 66,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 70,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandövägen 238c/o c/o Mathias Magnusson
43494 Vallda
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Sandövägen 238 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva, förvalta, utveckla och hyra ut fjällfastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 55202Stug- och rumsuthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 22 319 kr | 285 623 kr | 487 256 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 039 kr | 149 591 kr | 193 482 kr | 274 140 kr |
| Avskrivningar | 457 kr | 2 454 kr | 42 722 kr | 46 278 kr |
| Rörelseresultat | -10 496 kr | -129 726 kr | 49 419 kr | 166 838 kr |
| Ränteintäkter | - | 7 101 kr | 6 665 kr | 640 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 496 kr | -122 625 kr | 56 084 kr | 167 478 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 130 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 11 566 kr | 35 205 kr |
| Årets resultat | -10 496 kr | 7 375 kr | 44 518 kr | 132 273 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 11 814 kr | 8 813 188 kr | 10 492 232 kr | 10 445 954 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 814 kr | 313 188 kr | 317 232 kr | 270 954 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 8 500 000 kr | 10 175 000 kr | 10 175 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 97 597 kr | 722 124 kr | 612 696 kr | 474 156 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 454 021 kr | 189 326 kr | 236 851 kr |
| Kassa och bank | 97 597 kr | 268 103 kr | 423 370 kr | 237 305 kr |
| Summa tillgångar | 109 411 kr | 9 535 312 kr | 11 104 928 kr | 10 920 110 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 14 504 kr | 21 879 kr | 66 397 kr | 198 671 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -10 496 kr | -3 121 kr | 41 398 kr |
| Årets resultat | -10 496 kr | 7 375 kr | 44 518 kr | 132 273 kr |
| Kortfristiga skulder | -5 093 kr | 63 433 kr | 81 031 kr | 269 933 kr |
| Leverantörsskulder | - | 754 kr | 6 250 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 11 566 kr | 46 771 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -5 093 kr | 0 kr | - | 9 256 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 109 411 kr | 9 535 312 kr | 11 104 928 kr | 10 920 110 kr |
Företrädare
- Mathias M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bruksvallarna Fjälluthyrning AB för organisationsnummer?
Bruksvallarna Fjälluthyrning AB har organisationsnummer 559382-3452 (5593823452).
Var ligger Bruksvallarna Fjälluthyrning AB?
Bruksvallarna Fjälluthyrning AB har sin registrerade adress Sandövägen 238, 43494 Vallda.
Vilken bransch är Bruksvallarna Fjälluthyrning AB verksamt i?
Bruksvallarna Fjälluthyrning AB är registrerat i branschen stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bruksvallarna Fjälluthyrning AB?
Bruksvallarna Fjälluthyrning AB hade en nettoomsättning på 487 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.