Lackat AB
Lackat AB har organisationsnummer 559382-4518 (5593824518)
Aktiebolag • Org.nr: 559382-4518
Om företaget
Lackat AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 480 673 kr räkenskapsåret 2025 (656 724 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lackat AB 480 673 kr och redovisade ett resultat på -5 300 kr. Rörelsemarginalen var -1,1 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 52,4 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 193,5 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,1 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -1,1 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 52,4 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 193,5 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -16,0 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -26,8 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 481 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 249 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 316 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 10 av 11 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Luleå.
- Plats 1 244 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 4 069 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 192 398 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,1 procent | -9,7 procent | 7,8 procent | -1,1 procent |
| Vinstmarginal | 8,1 procent | -9,7 procent | 7,8 procent | -1,1 procent |
| Soliditet | 51,4 procent | -28,8 procent | 32,1 procent | 52,4 procent |
| Kassalikviditet | 204,5 procent | 73,0 procent | 143,5 procent | 193,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,4 procent | - | 133,3 procent | -16,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 51,9 procent | -2,6 procent | -26,8 procent |
| Omsättning per anställd | 444 000 kr | 674 000 kr | 657 000 kr | 481 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 174 000 kr | 408 000 kr | 324 000 kr | 249 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skogsmyrgatan 9Fc/o Sara Johansson
97636 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva utbildning inom skönhetsvård och naglar samt skönhetsvård med lackning av naglar.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 443 781 kr | 674 284 kr | 656 724 kr | 480 673 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 99 912 kr | 115 918 kr | 98 046 kr | 52 336 kr |
| Övriga externa kostnader | 133 515 kr | 216 520 kr | 183 973 kr | 185 127 kr |
| Personalkostnader | 174 339 kr | 407 513 kr | 323 709 kr | 248 541 kr |
| Rörelseresultat | 36 016 kr | -65 667 kr | 50 997 kr | -5 330 kr |
| Räntekostnader | -34 kr | -326 kr | -247 kr | -30 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 36 050 kr | -65 341 kr | 51 244 kr | -5 300 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | 8 503 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 27 547 kr | -65 341 kr | 51 244 kr | -5 300 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 657 kr | 2 691 kr | 3 065 kr | 5 010 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 657 kr | 2 691 kr | 3 065 kr | 5 010 kr |
| Omsättningstillgångar | 101 565 kr | 41 777 kr | 116 759 kr | 58 231 kr |
| Kortfristiga fordringar | 41 657 kr | 16 264 kr | 46 059 kr | 10 130 kr |
| Kassa och bank | 59 908 kr | 25 513 kr | 70 699 kr | 48 101 kr |
| Summa tillgångar | 102 223 kr | 44 468 kr | 119 824 kr | 63 241 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 52 547 kr | -12 795 kr | 38 449 kr | 33 149 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 27 547 kr | -37 795 kr | 13 449 kr |
| Årets resultat | 27 547 kr | -65 341 kr | 51 244 kr | -5 300 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 676 kr | 57 263 kr | 81 374 kr | 30 091 kr |
| Leverantörsskulder | 2 742 kr | 15 622 kr | 41 476 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 771 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 163 kr | 41 641 kr | 39 898 kr | 30 091 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 102 223 kr | 44 468 kr | 119 824 kr | 63 241 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget arbetar med utbildning inom skönhetsvård och naglar samt skönhetsvård med lackning av naglar.Bolaget har sitt säte i Luleå.
Företrädare
- Sara Maria J (styrelseledamot)
Undertecknad i Luleå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lackat AB för organisationsnummer?
Lackat AB har organisationsnummer 559382-4518 (5593824518).
Var ligger Lackat AB?
Lackat AB har sin registrerade adress Skogsmyrgatan 9F, 97636 Luleå.
Vilken bransch är Lackat AB verksamt i?
Lackat AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lackat AB?
Lackat AB hade en nettoomsättning på 480 673 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lackat AB?
Lackat AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lackat AB någon utdelning?
Styrelsen i Lackat AB föreslog en utdelning på 8 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.