NiMa montage & Solskydd AB
NiMa montage & Solskydd AB har organisationsnummer 559382-5358
Aktiebolag • Org.nr: 559382-5358
Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilierVisby
Om företaget
NiMa montage & Solskydd AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Visby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 13960).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 46 procent till 3 379 016 kr räkenskapsåret 2025 (2 322 057 kr föregående år).
Adress
Furulundsgatan 2862154 Visby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget bedriver försäljning och montering av solskydd, vindskydd och fallskydd. Uthyrning av skylift samt bygg- och renoveringstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 055 255 kr | 2 322 057 kr | 3 379 016 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 038 642 kr | 1 214 025 kr | 2 153 690 kr |
| Övriga externa kostnader | 229 546 kr | 226 611 kr | 344 369 kr |
| Personalkostnader | 622 220 kr | 723 588 kr | 763 196 kr |
| Avskrivningar | 80 397 kr | 95 500 kr | 95 500 kr |
| Rörelseresultat | 84 450 kr | 62 333 kr | 22 261 kr |
| Ränteintäkter | 225 kr | 4 865 kr | -42 kr |
| Räntekostnader | 81 kr | 460 kr | 470 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 84 594 kr | 66 738 kr | 21 749 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | -22 300 kr | -2 100 kr |
| Skatt | 10 602 kr | 10 081 kr | 8 289 kr |
| Årets resultat | 33 992 kr | 34 357 kr | 11 360 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 614 603 kr | 599 103 kr | 563 603 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 216 667 kr | 164 667 kr | 112 667 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 80 000 kr | 140 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 633 117 kr | 595 209 kr | 466 716 kr |
| Kortfristiga fordringar | 124 145 kr | 237 668 kr | 209 264 kr |
| Kassa och bank | 508 972 kr | 357 541 kr | 257 452 kr |
| Summa tillgångar | 1 247 720 kr | 1 194 312 kr | 1 030 319 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 58 992 kr | 93 349 kr | 104 709 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 33 992 kr | 68 349 kr |
| Årets resultat | 33 992 kr | 34 357 kr | 11 360 kr |
| Obeskattade reserver | 40 000 kr | 62 300 kr | 64 400 kr |
| Kortfristiga skulder | 794 866 kr | 687 927 kr | 299 548 kr |
| Leverantörsskulder | 184 152 kr | 42 455 kr | 115 819 kr |
| Skatteskulder | 10 602 kr | 31 370 kr | 11 698 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 534 490 kr | 535 636 kr | 79 371 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 247 720 kr | 1 194 312 kr | 1 030 319 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte på Gotland registrerades år 2022 och bedriver sedan dess försäljning och montering av solskydd, vindskydd och fallskydd.
Företrädare
- Patrik G (verkställande direktör)
Undertecknad i Visby.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-25
- Status
- Verksam