Klosi Bygg Måleri AB

Klosi Bygg Måleri AB har organisationsnummer 559382-8675 (5593828675)

Aktiebolag • Org.nr: 559382-8675

MåleriarbetenGöteborg

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Klosi Bygg Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.

Ekonomi

3 228 563 krOmsättning▲ 126 procent
227 960 krÅrets resultat
-Antal anställda
36,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen ökade 126 procent till 3 228 563 kr räkenskapsåret 2026 (1 427 681 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Klosi Bygg Måleri AB 3 228 563 kr och redovisade ett resultat på 227 960 kr. Rörelsemarginalen var 9,0 procent, över branschens median (median 7,8 procent). Soliditeten var 36,1 procent, under branschens median (median 55,2 procent). Kassalikviditeten var 139,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 250,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal9,0 procent7,8 procent2,7 procent till 15,9 procentöver branschens median
Vinstmarginal9,0 procent7,6 procent2,5 procent till 15,8 procentöver branschens median
Soliditet36,1 procent55,2 procent34,5 procent till 72,5 procentUnder branschens median
Kassalikviditet139,0 procent250,1 procent159,5 procent till 453,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital62,0 procent29,7 procent6,0 procent till 60,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt126,1 procent6,0 procent-13,3 procent till 34,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 472 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 25 av 133 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Göteborg.
  • Plats 3 842 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
  • Plats 9 419 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 54 227 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2023202420252026
Rörelsemarginal22,6 procent15,9 procent4,2 procent9,0 procent
Vinstmarginal22,6 procent16,0 procent4,4 procent9,0 procent
Soliditet42,9 procent50,6 procent51,1 procent36,1 procent
Kassalikviditet131,3 procent181,2 procent149,2 procent139,0 procent
Avkastning på eget kapital74,0 procent60,2 procent16,7 procent62,0 procent
Omsättningstillväxt-185,7 procent24,4 procent126,1 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Scholandersgatan 5A ,LGH 1102
c/o c/o Kastriot Karaj
41725 Göteborg

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet kommer att utföra måleritjänster, bygg, snickeriarbete, renovering och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2023202420252026
Nettoomsättning401 631 kr1 147 335 kr1 427 681 kr3 228 563 kr
Övriga rörelseintäkter---113 641 kr
Råvaror och förnödenheter9 359 kr123 159 kr155 552 kr1 045 499 kr
Övriga externa kostnader121 375 kr355 692 kr308 485 kr646 118 kr
Personalkostnader166 248 kr469 801 kr887 950 kr1 321 034 kr
Avskrivningar14 000 kr15 918 kr15 918 kr39 868 kr
Rörelseresultat90 649 kr182 765 kr59 776 kr289 685 kr
Ränteintäkter47 kr1 273 kr2 680 kr694 kr
Räntekostnader6 kr0 kr56 kr1 172 kr
Resultat efter finansiella poster90 690 kr184 038 kr62 400 kr289 207 kr
Skatt19 514 kr38 622 kr14 133 kr61 247 kr
Årets resultat71 176 kr145 416 kr48 267 kr227 960 kr

Balansräkning

Post2023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar56 000 kr49 674 kr153 505 kr113 637 kr
Materiella anläggningstillgångar56 000 kr49 674 kr153 505 kr113 637 kr
Omsättningstillgångar168 408 kr428 243 kr413 741 kr906 598 kr
Kortfristiga fordringar81 095 kr79 456 kr142 446 kr423 199 kr
Kassa och bank87 313 kr348 787 kr271 295 kr483 399 kr
Summa tillgångar224 408 kr477 917 kr567 246 kr1 020 235 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital96 176 kr241 592 kr289 858 kr367 819 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr71 176 kr216 591 kr114 859 kr
Årets resultat71 176 kr145 416 kr48 267 kr227 960 kr
Kortfristiga skulder128 232 kr236 325 kr277 388 kr652 416 kr
Leverantörsskulder-2 557 kr4 773 kr240 000 kr
Skatteskulder16 148 kr50 944 kr31 923 kr19 838 kr
Övriga kortfristiga skulder77 084 kr27 824 kr122 749 kr76 180 kr
Summa eget kapital och skulder224 408 kr477 917 kr567 246 kr1 020 235 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet kommer att utföra måleritjänster,bygg, snickeriarbete, renovering och därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Kastriot K (verkställande direktör)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-05-30
Registrerat hos Bolagsverket
Klosi Bygg Måleri AB
2022-06-03
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Klosi Bygg Måleri AB för organisationsnummer?

Klosi Bygg Måleri AB har organisationsnummer 559382-8675 (5593828675).

Var ligger Klosi Bygg Måleri AB?

Klosi Bygg Måleri AB har sin registrerade adress Scholandersgatan 5A ,LGH 1102, 41725 Göteborg.

Vilken bransch är Klosi Bygg Måleri AB verksamt i?

Klosi Bygg Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Klosi Bygg Måleri AB?

Klosi Bygg Måleri AB hade en nettoomsättning på 3 228 563 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår Klosi Bygg Måleri AB någon utdelning?

Styrelsen i Klosi Bygg Måleri AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Göteborg
Län
Västra Götalands län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-05-30
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar