Antonsson Consulting AB
Antonsson Consulting AB har organisationsnummer 559382-9236 (5593829236)
Aktiebolag • Org.nr: 559382-9236
Om företaget
Antonsson Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 169 procent till 1 203 262 kr räkenskapsåret 2025 (447 368 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående år till följd av högre debiteringsgrad och nya konsultuppdrag under året. Föregående år påverkades även av föräldraledighet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Antonsson Consulting AB 1 203 262 kr och redovisade ett resultat på 195 621 kr. Rörelsemarginalen var 18,6 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 79,9 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 498,7 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,6 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 18,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 79,9 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 498,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 169,0 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 203 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 826 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 827 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 336 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 23 893 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 42 829 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 129 715 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,5 procent | 28,3 procent | -19,0 procent | 18,6 procent |
| Vinstmarginal | 68,5 procent | 28,6 procent | -18,3 procent | 18,6 procent |
| Soliditet | 61,2 procent | 86,5 procent | 80,8 procent | 79,9 procent |
| Kassalikviditet | 257,5 procent | 740,3 procent | 520,5 procent | 498,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,0 procent | 46,1 procent | -21,4 procent | 33,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 126,7 procent | -52,3 procent | 169,0 procent |
| Omsättning per anställd | 414 000 kr | 938 000 kr | - | 1 203 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 119 000 kr | 654 000 kr | - | 826 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Neptunvägen 618736 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 413 603 kr | 937 841 kr | 447 368 kr | 1 203 262 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 61 kr | 240 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 559 kr | 19 174 kr | 10 936 kr | 154 109 kr |
| Personalkostnader | 118 657 kr | 653 526 kr | 521 465 kr | 825 639 kr |
| Rörelseresultat | 283 387 kr | 265 141 kr | -85 094 kr | 223 274 kr |
| Ränteintäkter | 37 kr | 3 134 kr | 5 466 kr | 828 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 133 kr | 23 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 283 424 kr | 268 275 kr | -81 761 kr | 224 079 kr |
| Skatt | 58 376 kr | 54 717 kr | 0 kr | 28 458 kr |
| Årets resultat | 225 048 kr | 213 558 kr | -81 761 kr | 195 621 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 408 793 kr | 536 011 kr | 472 660 kr | 722 309 kr |
| Kortfristiga fordringar | 185 464 kr | 31 547 kr | 259 726 kr | 26 707 kr |
| Kassa och bank | 223 329 kr | 504 464 kr | 212 934 kr | 695 602 kr |
| Summa tillgångar | 408 793 kr | 536 011 kr | 472 660 kr | 722 309 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 250 048 kr | 463 606 kr | 381 845 kr | 577 467 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 225 048 kr | 438 606 kr | 356 846 kr |
| Årets resultat | 225 048 kr | 213 558 kr | -81 761 kr | 195 621 kr |
| Kortfristiga skulder | 158 745 kr | 72 405 kr | 90 815 kr | 144 842 kr |
| Leverantörsskulder | - | 261 kr | 0 kr | 63 055 kr |
| Skatteskulder | 58 376 kr | 47 005 kr | -19 738 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 100 369 kr | 25 139 kr | 110 553 kr | 81 787 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 408 793 kr | 536 011 kr | 472 660 kr | 722 309 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet företrädesvis inom IT och utvecklar mjukvaruprodukter. Bolaget har avtal med Kvadrat Stockholm AB avseende servicetjänster som fakturering, utbildning och avtalshantering. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Bolaget har under året bedrivit konsultverksamhet inom IT och systemutveckling. Verksamheten har utvecklats positivt med ökade intäkter och förbättrat resultat jämfört med föregående år.
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Jakob Gunnar A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Antonsson Consulting AB för organisationsnummer?
Antonsson Consulting AB har organisationsnummer 559382-9236 (5593829236).
Var ligger Antonsson Consulting AB?
Antonsson Consulting AB har sin registrerade adress Neptunvägen 6, 18736 Täby.
Vilken bransch är Antonsson Consulting AB verksamt i?
Antonsson Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Antonsson Consulting AB?
Antonsson Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 203 262 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Antonsson Consulting AB?
Antonsson Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Antonsson Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Antonsson Consulting AB föreslog en utdelning på 552 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.