
Collect Cars Sverige AB
Collect Cars Sverige AB har organisationsnummer 559383-0036 (5593830036)
Aktiebolag • Org.nr: 559383-0036
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonSaltsjö-Boo
Om företaget
Collect Cars Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik, partihandel med ur och guldsmedsvaror, partihandel med ur och guldsmedsvaror och konsultverksamhet avseende företags organisation. På Google Maps är verksamheten listad som bilhandlare. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,8 av 5 baserat på 16 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 68 procent till 18 092 323 kr räkenskapsåret 2025 (10 745 462 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Collect Cars Sverige AB 18 092 323 kr och redovisade ett resultat på 1 803 829 kr. Rörelsemarginalen var 16,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 27,1 procent, under branschens median (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 61,0 procent, under branschens median (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,9 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,8 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 27,1 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 61,0 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 97,4 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 68,4 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 18 092 000 kr | 4 139 000 kr | 1 192 000 kr till 10 030 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 105 000 kr | 401 000 kr | 176 000 kr till 578 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,5 procent | 0,0 procent | 16,9 procent |
| Vinstmarginal | 6,5 procent | 0,1 procent | 16,8 procent |
| Soliditet | 7,9 procent | 2,6 procent | 27,1 procent |
| Kassalikviditet | 16,7 procent | 61,1 procent | 61,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,9 procent | 2,7 procent | 97,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2493,5 procent | 68,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 18 092 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 105 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Snickarvägen 8c/o Collect cars Sverige AB
13238 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Snickarvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva handel med alla typer av fordon och reservdelar, samt även förmedling och konsultation inom bil och motorbranschenr, ur, möbler, sportutrustning, konsultation inom byggkonstruktion, tillhandahålla kontorstjänster, nöjes-, PR-, utvecklings- och marknads- föringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 414 316 kr | 10 745 462 kr | 18 092 323 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 44 260 kr | 90 827 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 267 000 kr | 2 857 073 kr | 3 775 848 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 430 kr | 1 151 208 kr | 1 463 052 kr |
| Personalkostnader | - | 46 587 kr | 104 871 kr |
| Avskrivningar | - | - | 11 970 kr |
| Rörelseresultat | 26 886 kr | 5 160 kr | 3 050 888 kr |
| Ränteintäkter | 13 kr | 898 kr | 11 145 kr |
| Räntekostnader | - | 92 kr | 21 210 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 899 kr | 5 966 kr | 3 040 823 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -764 521 kr |
| Skatt | 5 667 kr | 4 690 kr | 472 473 kr |
| Årets resultat | 21 232 kr | 1 276 kr | 1 803 829 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 348 623 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 47 880 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 300 743 kr |
| Omsättningstillgångar | 587 213 kr | 1 849 568 kr | 6 472 432 kr |
| Varulager | 497 000 kr | 748 000 kr | 4 771 329 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 486 kr | 995 416 kr | 998 898 kr |
| Kassa och bank | 1 727 kr | 106 152 kr | 702 205 kr |
| Summa tillgångar | 587 213 kr | 1 849 568 kr | 6 821 055 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 46 232 kr | 47 508 kr | 1 851 336 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 21 232 kr | 22 507 kr |
| Årets resultat | 21 232 kr | 1 276 kr | 1 803 829 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 764 521 kr |
| Kortfristiga skulder | 540 981 kr | 1 802 060 kr | 2 787 296 kr |
| Leverantörsskulder | - | 532 410 kr | 932 485 kr |
| Skatteskulder | 5 667 kr | 10 357 kr | 472 215 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 535 314 kr | 1 253 537 kr | 1 375 579 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 587 213 kr | 1 849 568 kr | 6 821 055 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget Collect Cars Sverige AB bedriver Handel inom Personbilar & Lätta Motorfordon
Företrädare
- Mirlinda H (styrelseledamot)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Collect Cars Sverige AB för organisationsnummer?
Collect Cars Sverige AB har organisationsnummer 559383-0036 (5593830036).
Var ligger Collect Cars Sverige AB?
Collect Cars Sverige AB har sin registrerade adress Snickarvägen 8, 13238 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Collect Cars Sverige AB verksamt i?
Collect Cars Sverige AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Collect Cars Sverige AB?
Collect Cars Sverige AB hade en nettoomsättning på 18 092 323 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Collect Cars Sverige AB?
Collect Cars Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.