
Hyllie Entreprenad AB
Hyllie Entreprenad AB har organisationsnummer 559383-5514 (5593835514)
Aktiebolag • Org.nr: 559383-5514
Om företaget
Hyllie Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). På Google Maps är verksamheten listad som byggföretag. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,8 av 5 baserat på 5 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 89 procent till 103 201 kr räkenskapsåret 2025 (941 794 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hyllie Entreprenad AB 103 201 kr och redovisade ett resultat på -21 702 kr. Rörelsemarginalen var -19,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 90,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 995,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,8 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -21,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,4 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 995,4 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -6,7 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -89,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 555 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 207 av 267 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Malmö.
- Plats 8 106 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 28 929 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 246 429 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,5 procent | 9,0 procent | -10,9 procent | -19,8 procent |
| Vinstmarginal | 53,5 procent | 9,0 procent | -11,8 procent | -21,0 procent |
| Soliditet | 64,4 procent | 75,0 procent | 80,7 procent | 90,4 procent |
| Kassalikviditet | 261,4 procent | 378,8 procent | 496,3 procent | 995,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,4 procent | 27,6 procent | -32,3 procent | -6,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 155,1 procent | -48,6 procent | -89,0 procent |
| Omsättning per anställd | 239 000 kr | - | 471 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 24 000 kr | - | 103 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Påsklilijegatan 39c/o Semir Sabic
21527 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet är att bedriva entreprenad inom bygg och anläggning.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 718 108 kr | 1 832 237 kr | 941 794 kr | 103 201 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 245 151 kr | 41 011 kr | 2 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 254 520 kr | 591 918 kr | 196 161 kr | 10 824 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 771 kr | 348 293 kr | 667 778 kr | 65 550 kr |
| Personalkostnader | 72 141 kr | 896 178 kr | 206 199 kr | 47 310 kr |
| Avskrivningar | 610 kr | 10 570 kr | 15 120 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 384 066 kr | 165 061 kr | -102 453 kr | -20 481 kr |
| Ränteintäkter | - | 362 kr | 818 kr | -4 kr |
| Räntekostnader | 72 kr | 685 kr | 9 426 kr | 1 217 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 383 994 kr | 164 738 kr | -111 061 kr | -21 702 kr |
| Skatt | 79 231 kr | 39 311 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 304 763 kr | 125 427 kr | -111 061 kr | -21 702 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 35 990 kr | 32 090 kr | 16 970 kr | 16 970 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 990 kr | 32 090 kr | 16 970 kr | 16 970 kr |
| Omsättningstillgångar | 475 818 kr | 574 849 kr | 409 719 kr | 339 571 kr |
| Kortfristiga fordringar | 325 747 kr | 526 136 kr | 306 589 kr | 263 678 kr |
| Kassa och bank | 150 071 kr | 48 713 kr | 103 130 kr | 75 893 kr |
| Summa tillgångar | 511 808 kr | 606 939 kr | 426 689 kr | 356 541 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 329 763 kr | 455 190 kr | 344 129 kr | 322 427 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 304 763 kr | 430 190 kr | 319 129 kr |
| Årets resultat | 304 763 kr | 125 427 kr | -111 061 kr | -21 702 kr |
| Kortfristiga skulder | 182 045 kr | 151 749 kr | 82 560 kr | 34 114 kr |
| Leverantörsskulder | 39 790 kr | 41 035 kr | 42 792 kr | 28 660 kr |
| Skatteskulder | 70 405 kr | 94 578 kr | 24 359 kr | 3 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 71 850 kr | -7 371 kr | 5 000 kr | 5 451 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 511 808 kr | 606 939 kr | 426 689 kr | 356 541 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom bygg och anläggning.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Semir S (verkställande direktör, styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hyllie Entreprenad AB för organisationsnummer?
Hyllie Entreprenad AB har organisationsnummer 559383-5514 (5593835514).
Var ligger Hyllie Entreprenad AB?
Hyllie Entreprenad AB har sin registrerade adress Påsklilijegatan 39, 21527 Malmö.
Vilken bransch är Hyllie Entreprenad AB verksamt i?
Hyllie Entreprenad AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hyllie Entreprenad AB?
Hyllie Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 103 201 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.