Håkans Invest i Bollnäs AB
Håkans Invest i Bollnäs AB har organisationsnummer 559384-2825 (5593842825)
Aktiebolag • Org.nr: 559384-2825
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarBollnäs
Om företaget
Håkans Invest i Bollnäs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 81 procent till 12 846 kr räkenskapsåret 2026 (68 928 kr föregående år).
Ingen direkt rörelse i bolaget.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Håkans Invest i Bollnäs AB 12 846 kr och redovisade ett resultat på -830 407 kr. Soliditeten var 89,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 3062,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 246,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,7 procent | 66,4 procent | 33,5 procent till 89,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3062,0 procent | 246,4 procent | 115,4 procent till 936,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -267,5 procent | 5,9 procent | -5,9 procent till 24,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 13 000 kr | 917 000 kr | 353 000 kr till 1 604 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 745 000 kr | 266 000 kr | 32 000 kr till 553 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 521 av 644 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar med säte i Bollnäs.
- Plats 551 av 637 aktiebolag med säte i Bollnäs.
- Plats 6 209 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 274 841 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -61,1 procent | -85,3 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 746,9 procent | -85,3 procent | - | - |
| Soliditet | 97,2 procent | 95,9 procent | 95,2 procent | 89,7 procent |
| Kassalikviditet | 6314,0 procent | 3661,4 procent | 3751,2 procent | 3062,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,3 procent | -19,3 procent | -83,1 procent | -267,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 37,6 procent | -88,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 446 000 kr | 613 000 kr | 69 000 kr | 13 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 653 000 kr | 953 000 kr | 1 008 000 kr | 745 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sunnerstavägen 382141 Bollnäs
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sunnerstavägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta aktier och fastigheter, sälja konsultationstjänster inom produktionsledning och planering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 445 572 kr | 613 328 kr | 68 928 kr | 12 846 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 940 kr | 173 226 kr | 164 552 kr | 74 769 kr |
| Personalkostnader | 653 285 kr | 953 078 kr | 1 008 483 kr | 744 721 kr |
| Avskrivningar | 1 667 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 23 917 kr |
| Rörelseresultat | -272 320 kr | -522 976 kr | -1 114 107 kr | -830 561 kr |
| Ränteintäkter | 26 kr | 40 kr | 25 kr | 154 kr |
| Räntekostnader | 12 kr | 0 kr | 76 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 327 978 kr | -522 936 kr | -1 114 158 kr | -830 407 kr |
| Årets resultat | 3 327 978 kr | -522 936 kr | -1 114 158 kr | -830 407 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 48 333 kr | 38 333 kr | 28 333 kr | 196 416 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 48 333 kr | 38 333 kr | 28 333 kr | 171 416 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 399 915 kr | 2 782 403 kr | 1 380 152 kr | 149 761 kr |
| Kortfristiga fordringar | 73 862 kr | 78 247 kr | 5 kr | 112 715 kr |
| Kassa och bank | 3 326 053 kr | 2 704 156 kr | 1 380 147 kr | 37 046 kr |
| Summa tillgångar | 3 448 248 kr | 2 820 736 kr | 1 408 485 kr | 346 177 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 352 978 kr | 2 705 042 kr | 1 340 884 kr | 310 477 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 3 202 978 kr | 2 430 042 kr | 1 115 884 kr |
| Årets resultat | 3 327 978 kr | -522 936 kr | -1 114 158 kr | -830 407 kr |
| Kortfristiga skulder | 53 847 kr | 75 993 kr | 36 792 kr | 4 891 kr |
| Leverantörsskulder | 4 441 kr | 7 617 kr | 4 442 kr | 4 891 kr |
| Skatteskulder | 4 469 kr | 8 392 kr | 3 115 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 937 kr | 59 984 kr | 29 235 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 448 248 kr | 2 820 736 kr | 1 408 485 kr | 346 177 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom att äga och förvalta aktier och fastigheter samt sälja konsultationstjänster inom produktionsledning och planering. Företaget har sitt säte i Bollnäs.
Företrädare
- Håkan L
Undertecknad i Bollnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Håkans Invest i Bollnäs AB för organisationsnummer?
Håkans Invest i Bollnäs AB har organisationsnummer 559384-2825 (5593842825).
Var ligger Håkans Invest i Bollnäs AB?
Håkans Invest i Bollnäs AB har sin registrerade adress Sunnerstavägen 3, 82141 Bollnäs.
Vilken bransch är Håkans Invest i Bollnäs AB verksamt i?
Håkans Invest i Bollnäs AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Håkans Invest i Bollnäs AB?
Håkans Invest i Bollnäs AB hade en nettoomsättning på 12 846 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Håkans Invest i Bollnäs AB?
Håkans Invest i Bollnäs AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollnäs
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.