Ten6 Management AB
Ten6 Management AB har organisationsnummer 559384-6529 (5593846529)
Aktiebolag • Org.nr: 559384-6529
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikUppsala
Om företaget
Ten6 Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (1 854 426 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ten6 Management AB 0 kr och redovisade ett resultat på -31 762 kr. Soliditeten var 51,6 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 206,5 procent, under branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,6 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 206,5 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -26,1 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 012 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 142 av 161 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Uppsala.
- Plats 6 020 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 748 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 78,9 procent | 21,5 procent | 23,5 procent | - |
| Vinstmarginal | 78,9 procent | 21,5 procent | 23,3 procent | - |
| Soliditet | 59,5 procent | 56,0 procent | 55,9 procent | 51,6 procent |
| Kassalikviditet | 247,2 procent | 227,2 procent | 226,9 procent | 206,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,8 procent | 59,2 procent | 68,5 procent | -26,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 197,7 procent | 2,2 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 610 000 kr | 1 815 000 kr | 1 854 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 85 000 kr | 1 088 000 kr | 1 080 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gimogatan 4Bc/o Martin Pettersson
75220 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Gimogatan 4B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg och fastighet samt organisations- och grupputveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 609 640 kr | 1 814 676 kr | 1 854 426 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 363 kr | 0 kr | 32 567 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 443 kr | 326 451 kr | 328 337 kr | 57 049 kr |
| Personalkostnader | 85 423 kr | 1 088 104 kr | 1 080 463 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 480 774 kr | 389 839 kr | 435 412 kr | -27 870 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 298 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | - | 350 kr | 4 231 kr | 3 892 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 480 788 kr | 389 787 kr | 431 181 kr | -31 762 kr |
| Skatt | 99 745 kr | 84 321 kr | 93 169 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 381 043 kr | 305 466 kr | 338 012 kr | -31 762 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 681 919 kr | 922 031 kr | 882 050 kr | 235 565 kr |
| Kortfristiga fordringar | 411 428 kr | 629 847 kr | 686 250 kr | 657 kr |
| Kassa och bank | 270 491 kr | 292 184 kr | 195 800 kr | 234 908 kr |
| Summa tillgångar | 681 919 kr | 922 031 kr | 882 050 kr | 235 565 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 406 043 kr | 516 259 kr | 493 270 kr | 121 508 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 185 793 kr | 130 258 kr | 128 270 kr |
| Årets resultat | 381 043 kr | 305 466 kr | 338 012 kr | -31 762 kr |
| Kortfristiga skulder | 275 876 kr | 405 772 kr | 388 780 kr | 114 057 kr |
| Leverantörsskulder | 9 625 kr | 7 875 kr | 12 348 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 99 745 kr | 205 900 kr | 132 439 kr | 17 557 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 157 970 kr | 182 487 kr | 232 983 kr | 90 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 681 919 kr | 922 031 kr | 882 050 kr | 235 565 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg och fastighet samt organisations- och grupputveckling. Företagets säte är i Uppsala.
Företrädare
- Martin P (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ten6 Management AB för organisationsnummer?
Ten6 Management AB har organisationsnummer 559384-6529 (5593846529).
Var ligger Ten6 Management AB?
Ten6 Management AB har sin registrerade adress Gimogatan 4B, 75220 Uppsala.
Vilken bransch är Ten6 Management AB verksamt i?
Ten6 Management AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ten6 Management AB?
Ten6 Management AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.