
Rewolt Heavy Equipment AB
Rewolt Heavy Equipment AB har organisationsnummer 559385-5694 (5593855694)
Aktiebolag • Org.nr: 559385-5694
Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskinerÖstersund
Om företaget
Rewolt Heavy Equipment AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46630). Sidoverksamheter inkluderar redovisning och bokföring; skatterådgivning och uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning. På Google Maps är verksamheten listad som machines. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Bolagets omsättning har ökat då de har varit inne i en tillväxtfas och detta är deras tredje räkenskapsår.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rewolt Heavy Equipment AB 58 929 000 kr och redovisade ett resultat på 50 614 kr. Rörelsemarginalen var -0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 8,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,4 procent). Kassalikviditeten var 279,1 procent, över branschens median (median 182,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,6 procent | 5,5 procent | 0,5 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 4,6 procent | 0,5 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,5 procent | 50,4 procent | 21,5 procent till 77,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 279,1 procent | 182,5 procent | 92,9 procent till 449,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 7,6 procent | -0,8 procent till 25,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 14 732 000 kr | 3 383 000 kr | 1 150 000 kr till 8 931 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 656 000 kr | 624 000 kr | 304 000 kr till 773 000 kr | över branschens median |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Störvägen 1083177 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reparation, försäljning och konsultverksamhet avseende markentreprenadmaskiner, uthyrning och eventverksamhet avseende tävlingsbilar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 58 929 387 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -159 496 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 509 121 kr |
| Personalkostnader | 2 625 989 kr |
| Avskrivningar | 1 289 400 kr |
| Rörelseresultat | -364 357 kr |
| Ränteintäkter | 123 059 kr |
| Räntekostnader | 847 926 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 089 224 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 170 000 kr |
| Skatt | 30 162 kr |
| Årets resultat | 50 614 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 5 333 949 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 333 949 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 727 325 kr |
| Varulager | 12 565 164 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 136 849 kr |
| Kassa och bank | 2 025 312 kr |
| Summa tillgångar | 26 061 274 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 2 222 222 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 146 608 kr |
| Årets resultat | 50 614 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 924 021 kr |
| Leverantörsskulder | 600 062 kr |
| Skatteskulder | 121 893 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 780 886 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 26 061 274 kr |
Företrädare
- Mats G (ordförande)
- Mikael G
Undertecknad i Östersund.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rewolt Heavy Equipment AB för organisationsnummer?
Rewolt Heavy Equipment AB har organisationsnummer 559385-5694 (5593855694).
Var ligger Rewolt Heavy Equipment AB?
Rewolt Heavy Equipment AB har sin registrerade adress Störvägen 10, 83177 Östersund.
Vilken bransch är Rewolt Heavy Equipment AB verksamt i?
Rewolt Heavy Equipment AB är registrerat i branschen partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rewolt Heavy Equipment AB?
Rewolt Heavy Equipment AB hade en nettoomsättning på 58 929 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rewolt Heavy Equipment AB?
Rewolt Heavy Equipment AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.