Om företaget
Blåsmusik Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 431 836 kr räkenskapsåret 2025 (410 464 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Blåsmusik Stockholm AB 431 836 kr och redovisade ett resultat på 99 304 kr. Rörelsemarginalen var 28,9 procent, över branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 93,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 1019,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,9 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,0 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 93,3 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1019,7 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,2 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 432 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 147 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 243 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 549 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 36 716 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 65 709 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 197 602 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,0 procent | 22,5 procent | 17,3 procent | 28,9 procent |
| Vinstmarginal | 46,0 procent | 23,0 procent | 17,5 procent | 29,0 procent |
| Soliditet | 42,6 procent | 70,9 procent | 99,8 procent | 93,3 procent |
| Kassalikviditet | 55,0 procent | 178,4 procent | 25116,5 procent | 1019,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,7 procent | 36,1 procent | 21,0 procent | 23,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -26,9 procent | -21,7 procent | 5,2 procent |
| Omsättning per anställd | 717 000 kr | 524 000 kr | 410 000 kr | 432 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 281 000 kr | 207 000 kr | 173 000 kr | 147 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mästarbacken 35c/o c/o Göran Christensen
12940 Hägersten
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mästarbacken 35 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Artistverksamhet inom musikbranschen såsom konserter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 717 227 kr | 524 482 kr | 410 464 kr | 431 836 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 319 kr | 45 387 kr | 51 174 kr | 39 012 kr |
| Personalkostnader | 280 718 kr | 207 003 kr | 173 266 kr | 146 590 kr |
| Avskrivningar | 28 666 kr | 86 000 kr | 86 000 kr | 86 000 kr |
| Rörelseresultat | 330 061 kr | 118 068 kr | 71 008 kr | 124 836 kr |
| Ränteintäkter | 13 kr | 1 323 kr | 1 271 kr | 248 kr |
| Räntekostnader | -19 kr | -1 173 kr | 417 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 330 093 kr | 120 564 kr | 71 862 kr | 125 084 kr |
| Bokslutsdispositioner | -82 518 kr | 37 518 kr | 45 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 50 995 kr | 32 651 kr | 24 400 kr | 25 780 kr |
| Årets resultat | 196 580 kr | 125 431 kr | 92 462 kr | 99 304 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 401 334 kr | 315 334 kr | 229 334 kr | 143 334 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 401 334 kr | 315 334 kr | 229 334 kr | 143 334 kr |
| Omsättningstillgångar | 118 734 kr | 174 438 kr | 210 979 kr | 305 393 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 070 kr | 59 425 kr | 4 945 kr | 41 360 kr |
| Kassa och bank | 114 664 kr | 115 013 kr | 206 034 kr | 264 033 kr |
| Summa tillgångar | 520 068 kr | 489 772 kr | 440 313 kr | 448 727 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 221 580 kr | 347 011 kr | 439 473 kr | 418 777 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 196 580 kr | 322 011 kr | 294 473 kr |
| Årets resultat | 196 580 kr | 125 431 kr | 92 462 kr | 99 304 kr |
| Obeskattade reserver | 82 518 kr | 45 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 215 970 kr | 97 761 kr | 840 kr | 29 950 kr |
| Leverantörsskulder | 1 781 kr | 51 000 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 48 523 kr | 45 334 kr | 0 kr | 25 780 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 165 666 kr | 1 427 kr | 840 kr | 4 170 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 520 068 kr | 489 772 kr | 440 313 kr | 448 727 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver artistverksamhet inom musikbranschen såsom konserter samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Företaget startades 20220617
Företrädare
- Karl Göran C
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Blåsmusik Stockholm AB för organisationsnummer?
Blåsmusik Stockholm AB har organisationsnummer 559385-5819 (5593855819).
Var ligger Blåsmusik Stockholm AB?
Blåsmusik Stockholm AB har sin registrerade adress Mästarbacken 35, 12940 Hägersten.
Vilken bransch är Blåsmusik Stockholm AB verksamt i?
Blåsmusik Stockholm AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Blåsmusik Stockholm AB?
Blåsmusik Stockholm AB hade en nettoomsättning på 431 836 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Blåsmusik Stockholm AB?
Blåsmusik Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Blåsmusik Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Blåsmusik Stockholm AB föreslog en utdelning på 160 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.