Melobi AB
Melobi AB har organisationsnummer 559385-7625 (5593857625)
Aktiebolag • Org.nr: 559385-7625
Om företaget
Melobi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kållered. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (679 377 kr föregående år).
Bolaget har ej bedrivit någon verksamhet under 2025. För 2026 är dock verksamheten återtagen och ny kund vunnen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Melobi AB 0 kr och redovisade ett resultat på -3 264 kr. Soliditeten var 42,6 procent, under branschens median (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 160,5 procent, under branschens median (median 226,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,6 procent | 53,3 procent | 28,2 procent till 77,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 160,5 procent | 226,9 procent | 132,3 procent till 445,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -6,0 procent | 12,5 procent | -7,5 procent till 53,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -3,9 procent | -37,3 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 145 av 1 358 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering.
- Plats 8 av 9 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering med säte i Mölndal.
- Plats 1 662 av 2 008 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,3 procent | 31,1 procent | 2,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 9,3 procent | 30,0 procent | 3,5 procent | - |
| Soliditet | 35,6 procent | 56,6 procent | 25,9 procent | 42,6 procent |
| Kassalikviditet | 138,1 procent | 306,5 procent | 41,1 procent | 160,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 49,6 procent | 79,2 procent | 31,0 procent | -6,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 221,0 procent | -36,5 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 333 000 kr | 1 070 000 kr | 679 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 271 000 kr | 665 000 kr | 631 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäckvägen 7842833 Kållered
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom rekrytering samt HR.
Bransch
- 78100Arbetsförmedling och rekryteringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 333 375 kr | 1 070 022 kr | 679 377 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 624 kr | 0 kr | 3 054 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 36 357 kr | 72 205 kr | 30 424 kr | 21 926 kr |
| Personalkostnader | 270 638 kr | 664 997 kr | 631 203 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 31 004 kr | 332 820 kr | 15 688 kr | -21 926 kr |
| Ränteintäkter | 16 kr | -10 906 kr | 8 373 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 625 kr | 0 kr | 1 838 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 31 020 kr | 321 289 kr | 24 061 kr | -23 764 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -80 000 kr | 0 kr | 20 500 kr |
| Skatt | 6 386 kr | 51 930 kr | 6 107 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 24 634 kr | 189 359 kr | 17 954 kr | -3 264 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 15 468 kr | 106 021 kr | 188 349 kr | 105 696 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 468 kr | 106 021 kr | 188 349 kr | 105 696 kr |
| Omsättningstillgångar | 123 845 kr | 316 123 kr | 35 217 kr | 22 520 kr |
| Kortfristiga fordringar | 76 640 kr | 96 064 kr | 14 289 kr | 3 971 kr |
| Kassa och bank | 47 205 kr | 220 059 kr | 20 928 kr | 18 549 kr |
| Summa tillgångar | 139 313 kr | 422 144 kr | 223 566 kr | 128 216 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 49 634 kr | 238 993 kr | 57 947 kr | 54 683 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 24 634 kr | 14 993 kr | 32 947 kr |
| Årets resultat | 24 634 kr | 189 359 kr | 17 954 kr | -3 264 kr |
| Obeskattade reserver | - | 80 000 kr | 80 000 kr | 59 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 89 679 kr | 103 151 kr | 85 619 kr | 14 033 kr |
| Skatteskulder | 6 386 kr | 58 316 kr | 58 037 kr | 6 107 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 589 kr | 24 139 kr | 9 400 kr | 426 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 139 313 kr | 422 144 kr | 223 566 kr | 128 216 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom rekrytering samt HR. Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Beslutad utdelning betalades aldrig ut.
Företrädare
- Melvin Otim O (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Melobi AB för organisationsnummer?
Melobi AB har organisationsnummer 559385-7625 (5593857625).
Var ligger Melobi AB?
Melobi AB har sin registrerade adress Bäckvägen 78, 42833 Kållered.
Vilken bransch är Melobi AB verksamt i?
Melobi AB är registrerat i branschen arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Melobi AB?
Melobi AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.