IT&TECH by Inhouse AB
IT&TECH by Inhouse AB har organisationsnummer 559386-2708 (5593862708)
Aktiebolag • Org.nr: 559386-2708
Om företaget
IT&TECH by Inhouse AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 20 procent till 327 400 kr räkenskapsåret 2024 (407 708 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte IT&TECH by Inhouse AB 327 400 kr och redovisade ett resultat på 67 311 kr. Rörelsemarginalen var 33,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,2 procent). Soliditeten var 35,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 154,6 procent, under branschens median (median 255,5 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,3 procent | 9,2 procent | -0,5 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,3 procent | 9,3 procent | -0,3 procent till 27,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 35,3 procent | 58,7 procent | 35,5 procent till 79,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 154,6 procent | 255,5 procent | 144,6 procent till 505,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 71,9 procent | 14,3 procent | -4,8 procent till 47,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -19,7 procent | -5,1 procent | -32,3 procent till 20,0 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,2 procent | 33,3 procent |
| Vinstmarginal | -8,3 procent | 33,3 procent |
| Soliditet | 84,0 procent | 35,3 procent |
| Kassalikviditet | 626,1 procent | 154,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -128,6 procent | 71,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -19,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Blasieholmsgatan 4Ac/o c/o Inhold AB
11148 Stockholm
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Blasieholmsgatan 4A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom kandidatfokuserad marknadsföring.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 407 708 kr | 327 399 kr |
| Övriga externa kostnader | 88 140 kr | 218 232 kr |
| Personalkostnader | 352 978 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -33 410 kr | 109 167 kr |
| Ränteintäkter | 254 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 664 kr | 255 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -33 820 kr | 108 914 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -41 603 kr |
| Årets resultat | -33 820 kr | 67 311 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 31 307 kr | 265 223 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 001 kr | 183 040 kr |
| Kassa och bank | 1 306 kr | 82 183 kr |
| Summa tillgångar | 31 307 kr | 265 223 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 26 307 kr | 93 618 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 35 127 kr | 1 307 kr |
| Årets resultat | -33 820 kr | 67 311 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 000 kr | 171 605 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 125 588 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 29 415 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 31 307 kr | 265 223 kr |
Företrädare
- Jens Ö
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IT&TECH by Inhouse AB för organisationsnummer?
IT&TECH by Inhouse AB har organisationsnummer 559386-2708 (5593862708).
Var ligger IT&TECH by Inhouse AB?
IT&TECH by Inhouse AB har sin registrerade adress Blasieholmsgatan 4A, 11148 Stockholm.
Vilken bransch är IT&TECH by Inhouse AB verksamt i?
IT&TECH by Inhouse AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IT&TECH by Inhouse AB?
IT&TECH by Inhouse AB hade en nettoomsättning på 327 400 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår IT&TECH by Inhouse AB någon utdelning?
Styrelsen i IT&TECH by Inhouse AB föreslog en utdelning på 68 618 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.