Big Daddys AB
Big Daddys AB har organisationsnummer 559386-7962 (5593867962)
Aktiebolag • Org.nr: 559386-7962
Om företaget
Big Daddys AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Påarp. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (248 700 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Big Daddys AB 0 kr och redovisade ett resultat på -22 517 kr. Soliditeten var 73,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 377,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 377,7 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -37,5 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 627 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 164 av 176 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Helsingborg.
- Plats 3 813 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 23,1 procent | -37,8 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 23,2 procent | -37,7 procent | - |
| Soliditet | 9,0 procent | 61,9 procent | 62,5 procent | 73,5 procent |
| Kassalikviditet | 36,8 procent | 153,3 procent | 267,0 procent | 377,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,1 procent | 77,7 procent | -113,7 procent | -37,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -66,2 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sparrevägen 112c/o c/o Ferman Buyukkaya
25353 Påarp
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Sparrevägen 112 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 736 714 kr | 248 700 kr | -2 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 56 000 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 5 575 kr | 24 118 kr | 23 834 kr | 21 581 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 kr |
| Rörelseresultat | -5 575 kr | 170 496 kr | -93 939 kr | -21 583 kr |
| Ränteintäkter | - | 477 kr | 63 kr | -58 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 876 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 575 kr | 170 973 kr | -93 876 kr | -22 517 kr |
| Skatt | - | 33 973 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -5 575 kr | 137 000 kr | -93 876 kr | -22 517 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 439 134 kr | 285 854 kr | 131 978 kr | 81 652 kr |
| Varulager | 292 000 kr | 118 128 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | - | 100 961 kr | 73 606 kr | 72 013 kr |
| Kassa och bank | 147 134 kr | 66 765 kr | 58 372 kr | 9 639 kr |
| Summa tillgångar | 439 134 kr | 285 854 kr | 131 978 kr | 81 652 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 39 425 kr | 176 425 kr | 82 549 kr | 60 032 kr |
| Aktiekapital | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -5 575 kr | 131 425 kr | 37 549 kr |
| Årets resultat | -5 575 kr | 137 000 kr | -93 876 kr | -22 517 kr |
| Kortfristiga skulder | 399 709 kr | 109 429 kr | 49 429 kr | 21 620 kr |
| Skatteskulder | - | 33 973 kr | 33 973 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 229 709 kr | 456 kr | 456 kr | 6 620 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 439 134 kr | 285 854 kr | 131 978 kr | 81 652 kr |
Företrädare
- Ferman B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Big Daddys AB för organisationsnummer?
Big Daddys AB har organisationsnummer 559386-7962 (5593867962).
Var ligger Big Daddys AB?
Big Daddys AB har sin registrerade adress Sparrevägen 112, 25353 Påarp.
Vilken bransch är Big Daddys AB verksamt i?
Big Daddys AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Big Daddys AB?
Big Daddys AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.