ÖMA Medical AB
ÖMA Medical AB har organisationsnummer 559387-8605 (5593878605)
Aktiebolag • Org.nr: 559387-8605
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusHägersten
Om företaget
ÖMA Medical AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 183 600 kr räkenskapsåret 2025 (250 111 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ÖMA Medical AB 183 600 kr och redovisade ett resultat på 77 079 kr. Rörelsemarginalen var 80,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,3 procent). Soliditeten var 45,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 945,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 80,0 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 77,5 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,1 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 945,9 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,8 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -26,6 procent | -15,5 procent | -56,2 procent till 14,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 897 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Strängnäs.
- Plats 917 av 1 247 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 5 425 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 230 905 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,7 procent | 23,5 procent | 80,0 procent |
| Vinstmarginal | 43,6 procent | 24,6 procent | 77,5 procent |
| Soliditet | 70,3 procent | 28,8 procent | 45,1 procent |
| Kassalikviditet | 337,2 procent | 290,6 procent | 945,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,5 procent | 40,8 procent | 41,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -64,4 procent | -26,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Elsa Brändströms Gata 7312950 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Specialist inom urologi och medicin. Kommer att vara verksam inom konsultation och behandling inom denna gebit.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 702 180 kr | 250 111 kr | 183 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 163 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 37 955 kr | 12 464 kr | 1 262 kr |
| Övriga externa kostnader | 359 336 kr | 178 909 kr | 35 505 kr |
| Rörelseresultat | 307 052 kr | 58 738 kr | 146 833 kr |
| Ränteintäkter | 210 kr | 2 736 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 881 kr | 27 kr | 4 572 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 306 381 kr | 61 447 kr | 142 261 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -44 000 kr |
| Skatt | 67 934 kr | 17 771 kr | 21 182 kr |
| Årets resultat | 238 447 kr | 43 676 kr | 77 079 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 374 492 kr | 372 571 kr | 408 657 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 417 kr | 286 192 kr | 345 041 kr |
| Kassa och bank | 295 075 kr | 86 379 kr | 63 616 kr |
| Summa tillgångar | 374 492 kr | 372 571 kr | 408 657 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 263 447 kr | 107 123 kr | 184 202 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 38 447 kr | 82 123 kr |
| Årets resultat | 238 447 kr | 43 676 kr | 77 079 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 44 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 111 045 kr | 128 198 kr | 43 205 kr |
| Skatteskulder | 67 934 kr | 85 705 kr | 38 955 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 43 111 kr | 42 493 kr | 4 250 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 374 492 kr | 372 571 kr | 408 657 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget är verksamt inom hälso -och sjukvård. Primärt inom urologi och diagnosticering av urologiska besvär.
Företrädare
- Muhammet Naci T (styrelseledamot)
Undertecknad i Mariefred 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ÖMA Medical AB för organisationsnummer?
ÖMA Medical AB har organisationsnummer 559387-8605 (5593878605).
Var ligger ÖMA Medical AB?
ÖMA Medical AB har sin registrerade adress Elsa Brändströms Gata 73, 12950 Hägersten.
Vilken bransch är ÖMA Medical AB verksamt i?
ÖMA Medical AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ÖMA Medical AB?
ÖMA Medical AB hade en nettoomsättning på 183 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår ÖMA Medical AB någon utdelning?
Styrelsen i ÖMA Medical AB föreslog en utdelning på 159 202 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.