LTIS Investments AB
LTIS Investments AB har organisationsnummer 559388-3472
Aktiebolag • Org.nr: 559388-3472
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstMotala
Om företaget
LTIS Investments AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390). Sidoverksamheter inkluderar investmentverksamhet, konsultverksamhet avseende företags organisation och säkerhets- och bevakningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 56 procent till 730 023 kr räkenskapsåret 2025 (468 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget befinner sig i ett expansivt skede.
Adress
Torngatan 7c/o James Barclay
59135 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiva och passiva investeringar, projektledning och rådgivning inom framväxande tekniksektor, fysisk och cybersäkerhetsindustri, och hotell-, evenemangs- och turismsektorn.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 467 881 kr | 730 023 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 590 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 102 184 kr |
| Övriga externa kostnader | 241 368 kr | 256 857 kr |
| Personalkostnader | 87 206 kr | 214 767 kr |
| Rörelseresultat | 136 278 kr | 156 805 kr |
| Ränteintäkter | 3 057 kr | -9 014 kr |
| Räntekostnader | - | 10 261 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 477 376 kr | 137 545 kr |
| Skatt | 29 703 kr | 30 819 kr |
| Årets resultat | 447 673 kr | 106 726 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 764 880 kr | 381 542 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 764 880 kr | 381 542 kr |
| Omsättningstillgångar | 96 651 kr | 194 292 kr |
| Kortfristiga fordringar | 90 103 kr | 29 485 kr |
| Kassa och bank | 6 548 kr | 164 807 kr |
| Summa tillgångar | 861 531 kr | 575 834 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 743 398 kr | 321 053 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 270 725 kr | 189 327 kr |
| Årets resultat | 447 673 kr | 106 726 kr |
| Kortfristiga skulder | 118 133 kr | 201 553 kr |
| Skatteskulder | 27 981 kr | 8 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 90 151 kr | 151 446 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 861 531 kr | 575 834 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver investeringsverksamhet samt projektledning och rådgivning inom framväxande teknik, fysisk säkerhet och cybersäkerhet samt hotell-, evenemangs- och turismsektorn. Företaget har sitt säte i Motala.
Företrädare
- James B
Undertecknad i Motala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-06
- Status
- Verksam