JOWI Banmästaren AB
JOWI Banmästaren AB har organisationsnummer 559388-4017 (5593884017)
Aktiebolag • Org.nr: 559388-4017
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerUddevalla
Om företaget
JOWI Banmästaren AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 817 000 kr räkenskapsåret 2025 (804 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JOWI Banmästaren AB 817 000 kr och redovisade ett resultat på 42 653 kr. Rörelsemarginalen var 50,8 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 51,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 438,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 51,3 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 438,0 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 949 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 44 av 79 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Uddevalla.
- Plats 903 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 26 614 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 160 665 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 56,5 procent | 50,7 procent | 50,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 22,4 procent | 21,0 procent | 31,7 procent |
| Soliditet | 0,8 procent | 50,8 procent | 51,1 procent | 51,3 procent |
| Kassalikviditet | 218,9 procent | 262,5 procent | 332,3 procent | 438,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -61,9 procent | 0,0 procent | 0,1 procent | 0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 7,3 procent | 1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edingsvägen 6c/o Paula Dahlman
45152 Uddevalla
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Edingsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och därmed liknande verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 748 800 kr | 804 204 kr | 816 863 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 120 kr | 34 730 kr | 85 844 kr | 89 523 kr |
| Avskrivningar | - | 291 168 kr | 310 671 kr | 312 444 kr |
| Rörelseresultat | -9 120 kr | 422 902 kr | 407 689 kr | 414 896 kr |
| Ränteintäkter | - | 111 kr | 130 kr | 270 kr |
| Räntekostnader | 38 694 kr | 254 759 kr | 238 516 kr | 156 228 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -47 814 kr | 168 254 kr | 169 303 kr | 258 938 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -100 000 kr | -90 000 kr | -130 000 kr |
| Skatt | - | 66 170 kr | 73 534 kr | 86 285 kr |
| Årets resultat | -47 814 kr | 2 084 kr | 5 769 kr | 42 653 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 9 383 272 kr | 9 163 541 kr | 8 959 255 kr | 8 646 811 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 9 163 541 kr | 8 959 255 kr | 8 646 811 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 383 272 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 393 577 kr | 635 748 kr | 789 142 kr | 1 159 463 kr |
| Kortfristiga fordringar | 153 000 kr | 28 423 kr | 17 979 kr | 130 750 kr |
| Kassa och bank | 240 577 kr | 607 325 kr | 771 163 kr | 1 028 713 kr |
| Summa tillgångar | 9 776 849 kr | 9 799 289 kr | 9 748 397 kr | 9 806 274 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 77 186 kr | 4 979 270 kr | 4 985 039 kr | 5 027 692 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 000 kr | 4 952 186 kr | 4 954 270 kr | 4 960 039 kr |
| Årets resultat | -47 814 kr | 2 084 kr | 5 769 kr | 42 653 kr |
| Obeskattade reserver | - | 100 000 kr | 190 000 kr | 320 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 179 826 kr | 242 178 kr | 237 513 kr | 264 733 kr |
| Leverantörsskulder | 10 969 kr | 2 000 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 39 782 kr | 33 254 kr | 67 093 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 46 400 kr | 50 262 kr | 43 644 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 776 849 kr | 9 799 289 kr | 9 748 397 kr | 9 806 274 kr |
Företrädare
- Robert D
Undertecknad i Uddevalla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JOWI Banmästaren AB för organisationsnummer?
JOWI Banmästaren AB har organisationsnummer 559388-4017 (5593884017).
Var ligger JOWI Banmästaren AB?
JOWI Banmästaren AB har sin registrerade adress Edingsvägen 6, 45152 Uddevalla.
Vilken bransch är JOWI Banmästaren AB verksamt i?
JOWI Banmästaren AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JOWI Banmästaren AB?
JOWI Banmästaren AB hade en nettoomsättning på 817 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.