Grandan Consulting AB

Grandan Consulting AB har organisationsnummer 559388-6749 (5593886749)

Aktiebolag • Org.nr: 559388-6749

Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhusÅskloster

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Grandan Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åskloster. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av glassvaror och partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer.

Ekonomi

539 472 krOmsättning▼ 55 procent
-124 884 krÅrets resultat
1Antal anställda
25,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 55 procent till 539 472 kr räkenskapsåret 2025 (1 209 484 kr föregående år).

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att bolagets ägare under året tagit en extern anställning.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Grandan Consulting AB 539 472 kr och redovisade ett resultat på -124 884 kr. Rörelsemarginalen var -19,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,3 procent). Soliditeten var 25,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,6 procent). Kassalikviditeten var 133,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 377,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-19,8 procent45,3 procent17,8 procent till 73,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-21,0 procent47,9 procent19,7 procent till 76,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet25,1 procent71,6 procent53,9 procent till 87,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet133,5 procent377,5 procent217,1 procent till 785,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-119,9 procent24,1 procent-0,1 procent till 61,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-55,4 procent-12,6 procent-50,6 procent till 13,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd539 000 kr690 000 kr289 000 kr till 1 325 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd407 000 kr264 000 kr30 000 kr till 710 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 446 av 1 157 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
  • Plats 5 av 13 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Mölndal.
  • Plats 1 039 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
  • Plats 30 756 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 186 289 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal36,9 procent-19,8 procent
Vinstmarginal36,8 procent-21,0 procent
Soliditet71,9 procent25,1 procent
Kassalikviditet356,1 procent133,5 procent
Avkastning på eget kapital83,5 procent-119,9 procent
Omsättningstillväxt--55,4 procent
Omsättning per anställd-539 000 kr
Personalkostnad per anställd-407 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Espeviksvägen 3
43296 Åskloster

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom vård. Hyra ut vårdpersonal till sjukhus. Ska bedriva tillagning, catering, take away och försäljning av framförallt raw food och vegansk fika, bakverk, glass och choklad och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning1 209 484 kr539 472 kr
Övriga externa kostnader103 886 kr239 939 kr
Personalkostnader659 041 kr406 506 kr
Rörelseresultat446 133 kr-106 973 kr
Ränteintäkter109 kr-89 kr
Räntekostnader959 kr6 352 kr
Resultat efter finansiella poster445 283 kr-113 414 kr
Skatt94 415 kr11 470 kr
Årets resultat350 868 kr-124 884 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar584 109 kr415 499 kr
Kortfristiga fordringar452 701 kr125 444 kr
Kassa och bank131 408 kr290 055 kr
Summa tillgångar584 109 kr415 499 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital420 057 kr104 173 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat44 189 kr204 057 kr
Årets resultat350 868 kr-124 884 kr
Kortfristiga skulder164 052 kr311 326 kr
Leverantörsskulder-34 729 kr
Skatteskulder85 418 kr76 124 kr
Övriga kortfristiga skulder65 639 kr190 478 kr
Summa eget kapital och skulder584 109 kr415 499 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver specialistverksamhet inom öppenvård på sjukhus. Företaget har sitt säte i Mölndal.

Företrädare

  • Björn D

Undertecknad i Mölndal 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-07-07
Registrerat hos Bolagsverket
Grandan Consulting AB
2022-07-08
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Grandan Consulting AB för organisationsnummer?

Grandan Consulting AB har organisationsnummer 559388-6749 (5593886749).

Var ligger Grandan Consulting AB?

Grandan Consulting AB har sin registrerade adress Espeviksvägen 3, 43296 Åskloster.

Vilken bransch är Grandan Consulting AB verksamt i?

Grandan Consulting AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Grandan Consulting AB?

Grandan Consulting AB hade en nettoomsättning på 539 472 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Grandan Consulting AB?

Grandan Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Mölndal
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-07-07
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar