Mariedalshus Markexploatering AB
Mariedalshus Markexploatering AB har organisationsnummer 559388-8919 (5593888919)
Aktiebolag • Org.nr: 559388-8919
Om företaget
Mariedalshus Markexploatering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ytterby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som handel med egna fastigheter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 346 procent till 3 924 000 kr räkenskapsåret 2025 (880 000 kr föregående år).
Omsättningen i bolaget består i försäljning av fastigheter vilket gör att omsättningen varierar mellan åren
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mariedalshus Markexploatering AB 3 924 000 kr och redovisade ett resultat på 623 232 kr. Rörelsemarginalen var 20,2 procent, under branschens median (median 21,3 procent). Soliditeten var 5,4 procent, under branschens median (median 31,9 procent). Kassalikviditeten var 32,0 procent, under branschens median (median 129,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,2 procent | 21,3 procent | -0,1 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 20,0 procent | 16,1 procent | -6,2 procent till 45,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 5,4 procent | 31,9 procent | 3,9 procent till 88,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 32,0 procent | 129,5 procent | 12,4 procent till 705,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 60,9 procent | 0,0 procent | -18,4 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 345,9 procent | -9,8 procent | -55,1 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 av 391 aktiebolag inom handel med egna fastigheter.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom handel med egna fastigheter med säte i Kungälv.
- Plats 230 av 1 609 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 7 884 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 44 752 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 9,7 procent | 2,6 procent | 20,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 9,7 procent | 2,5 procent | 20,0 procent |
| Soliditet | 0,3 procent | 3,6 procent | 3,2 procent | 5,4 procent |
| Kassalikviditet | 3632,2 procent | 74,8 procent | 1,8 procent | 32,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -26,9 procent | 94,8 procent | 4,5 procent | 60,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -81,2 procent | 345,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Valnäsgatan 1044252 Ytterby
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Valnäsgatan 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga, förvalta och bedriva handel med fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68110Handel med egna fastigheterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 4 684 703 kr | 880 250 kr | 3 923 840 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 940 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 2 879 299 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 300 kr | 136 119 kr | 121 310 kr | 251 498 kr |
| Rörelseresultat | -5 300 kr | 453 976 kr | 22 483 kr | 793 043 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 985 kr | 2 320 kr | -1 877 kr |
| Räntekostnader | - | 1 372 kr | 2 891 kr | 5 431 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 300 kr | 454 589 kr | 21 912 kr | 785 735 kr |
| Skatt | - | 92 426 kr | 4 035 kr | 162 503 kr |
| Årets resultat | -5 300 kr | 362 163 kr | 17 877 kr | 623 232 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 5 740 780 kr | 10 754 256 kr | 12 614 318 kr | 18 902 247 kr |
| Varulager | 5 559 170 kr | 5 972 927 kr | 12 467 063 kr | 14 461 408 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 4 781 049 kr | 107 296 kr | 4 421 251 kr |
| Kassa och bank | 181 610 kr | 280 kr | 39 959 kr | 19 588 kr |
| Summa tillgångar | 5 740 780 kr | 10 754 256 kr | 12 614 318 kr | 18 902 247 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 19 700 kr | 381 863 kr | 399 740 kr | 1 022 972 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -5 300 kr | 356 863 kr | 374 740 kr |
| Årets resultat | -5 300 kr | 362 163 kr | 17 877 kr | 623 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 000 kr | 6 392 393 kr | 8 234 578 kr | 13 899 275 kr |
| Leverantörsskulder | - | 60 755 kr | 128 172 kr | 391 979 kr |
| Skatteskulder | - | 126 001 kr | 177 491 kr | 227 592 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 3 592 kr | 31 688 kr | 325 813 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 740 780 kr | 10 754 256 kr | 12 614 318 kr | 18 902 247 kr |
Företrädare
- Fredrik O (ordförande)
- Jonas O
Undertecknad i Kungälv 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mariedalshus Markexploatering AB för organisationsnummer?
Mariedalshus Markexploatering AB har organisationsnummer 559388-8919 (5593888919).
Var ligger Mariedalshus Markexploatering AB?
Mariedalshus Markexploatering AB har sin registrerade adress Valnäsgatan 10, 44252 Ytterby.
Vilken bransch är Mariedalshus Markexploatering AB verksamt i?
Mariedalshus Markexploatering AB är registrerat i branschen handel med egna fastigheter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mariedalshus Markexploatering AB?
Mariedalshus Markexploatering AB hade en nettoomsättning på 3 924 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mariedalshus Markexploatering AB någon utdelning?
Styrelsen i Mariedalshus Markexploatering AB föreslog en utdelning på 800 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.