Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB har organisationsnummer 559389-6151 (5593896151)
Aktiebolag • Org.nr: 559389-6151
Om företaget
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar uppfödning av sällskapsdjur, jakt och stödverksamhet i anslutning härtill, detaljhandel med kött och charkuterier och annan sportverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 34 procent till 450 164 kr räkenskapsåret 2026 (334 731 kr föregående år).
Att nettoomsättningen avviker med mer än 30% beror på mer jobb och utökad verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB 450 164 kr och redovisade ett resultat på 101 288 kr. Rörelsemarginalen var 29,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 51,6 procent, över branschens median (median 47,5 procent). Kassalikviditeten var 164,4 procent, under branschens median (median 217,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | 8,6 procent | 1,1 procent till 19,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 28,0 procent | 7,9 procent | 0,3 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 51,6 procent | 47,5 procent | 25,3 procent till 71,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 164,4 procent | 217,8 procent | 118,6 procent till 462,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,0 procent | 15,1 procent | 0,3 procent till 41,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 34,5 procent | 1,1 procent | -19,7 procent till 29,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 450 000 kr | 1 543 000 kr | 929 000 kr till 2 252 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 580 000 kr | 397 000 kr till 712 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 082 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Kungsör.
- Plats 95 av 154 aktiebolag med säte i Kungsör.
- Plats 4 237 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 195 585 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,1 procent | 11,7 procent | -13,4 procent | 29,0 procent |
| Vinstmarginal | 50,3 procent | 10,4 procent | -16,2 procent | 28,0 procent |
| Soliditet | 36,6 procent | 35,3 procent | 38,6 procent | 51,6 procent |
| Kassalikviditet | 208,4 procent | 186,9 procent | 111,2 procent | 164,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,3 procent | 38,8 procent | -3,0 procent | 36,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 73,8 procent | -65,1 procent | 34,5 procent |
| Omsättning per anställd | 552 000 kr | 960 000 kr | 335 000 kr | 450 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 6 000 kr | 359 000 kr | 4 000 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sörby 10873197 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten ska bedriva olika typer av entreprenadarbeten inom mark och beläggnings området. Verksamheten ska sälja och bedriva olika former av jakter, hundträning och hunduppfödning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 552 332 kr | 959 762 kr | 334 731 kr | 450 164 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | -77 700 kr | 23 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 27 510 kr | 61 893 kr |
| Övriga externa kostnader | 154 740 kr | 270 081 kr | 236 625 kr | 171 301 kr |
| Personalkostnader | 5 809 kr | 358 870 kr | 3 910 kr | 500 kr |
| Avskrivningar | 45 867 kr | 68 800 kr | 80 923 kr | 86 121 kr |
| Rörelseresultat | 287 692 kr | 112 498 kr | -45 003 kr | 130 349 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 193 kr | 624 kr | 475 kr |
| Räntekostnader | 9 850 kr | 13 875 kr | 9 834 kr | 4 736 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 277 842 kr | 99 816 kr | -54 213 kr | 126 088 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 133 kr | -8 600 kr | 48 733 kr | 0 kr |
| Skatt | 49 032 kr | 19 038 kr | 0 kr | 24 800 kr |
| Årets resultat | 188 677 kr | 72 178 kr | -5 480 kr | 101 288 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 298 133 kr | 229 333 kr | 235 019 kr | 148 898 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 298 133 kr | 229 333 kr | 235 019 kr | 148 898 kr |
| Omsättningstillgångar | 285 153 kr | 297 302 kr | 232 043 kr | 397 441 kr |
| Kortfristiga fordringar | 196 080 kr | 79 144 kr | 117 863 kr | 225 983 kr |
| Kassa och bank | 89 073 kr | 218 158 kr | 114 180 kr | 171 458 kr |
| Summa tillgångar | 583 286 kr | 526 635 kr | 467 062 kr | 546 339 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 213 677 kr | 185 855 kr | 180 375 kr | 281 663 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 88 677 kr | 160 855 kr | 155 375 kr |
| Årets resultat | 188 677 kr | 72 178 kr | -5 480 kr | 101 288 kr |
| Obeskattade reserver | 40 133 kr | 48 733 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 136 838 kr | 159 040 kr | 208 724 kr | 241 757 kr |
| Leverantörsskulder | 19 670 kr | 3 163 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 29 173 kr | 20 415 kr | 0 kr | 6 485 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 374 kr | 72 918 kr | 146 170 kr | 147 533 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 583 286 kr | 526 635 kr | 467 062 kr | 546 339 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom olika typer av entreprenadarbeten inom mark och beläggning. Även verksamhet med att sälja och bedriva olika former av jakter, hundträning och hunduppfödning. Under året har verksamheten utökats med en gårdsbutik. Företaget har sitt säte i Köping.
Företrädare
- Rasmus P
Undertecknad i Köping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB för organisationsnummer?
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB har organisationsnummer 559389-6151 (5593896151).
Var ligger Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB?
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB har sin registrerade adress Sörby 108, 73197 Köping.
Vilken bransch är Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB verksamt i?
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB?
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB hade en nettoomsättning på 450 164 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB?
Rasmus Persson Entreprenad & Jakt AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsör
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.