PORTUCALE FASTIGHETER AB
PORTUCALE FASTIGHETER AB har organisationsnummer 559390-0367 (5593900367)
Aktiebolag • Org.nr: 559390-0367
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderGöteborg
Om företaget
PORTUCALE FASTIGHETER AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 223 000 kr räkenskapsåret 2025 (270 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PORTUCALE FASTIGHETER AB 223 000 kr och redovisade ett resultat på 22 112 kr. Rörelsemarginalen var 48,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 65,7 procent, under branschens median (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,8 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 1,3 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 65,7 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 42,1 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,4 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 447 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 393 av 539 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Göteborg.
- Plats 15 002 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 36 894 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 224 647 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | 57,9 procent | 48,8 procent |
| Vinstmarginal | -23,4 procent | 19,6 procent | 12,6 procent |
| Soliditet | 0,3 procent | 1,5 procent | 1,3 procent |
| Kassalikviditet | 51,1 procent | 88,3 procent | 65,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -364,6 procent | 80,3 procent | 42,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 38,5 procent | -17,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mailbox 141441142 Göteborg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Mailbox 1414 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och utveckla fastigheter och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 195 000 kr | 270 500 kr | 222 758 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 988 kr | 0 kr | 105 kr |
| Övriga externa kostnader | 180 292 kr | 97 754 kr | 97 614 kr |
| Avskrivningar | 11 099 kr | 16 383 kr | 16 383 kr |
| Rörelseresultat | 15 597 kr | 156 363 kr | 108 866 kr |
| Ränteintäkter | 45 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 61 314 kr | 103 385 kr | 81 019 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -45 672 kr | 52 978 kr | 27 847 kr |
| Skatt | - | 1 903 kr | 5 735 kr |
| Årets resultat | -45 672 kr | 51 075 kr | 22 112 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 898 814 kr | 3 882 431 kr | 3 866 048 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 70 814 kr | 54 431 kr | 38 048 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 828 000 kr | 3 828 000 kr | 3 828 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 61 155 kr | 221 501 kr | 55 712 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 000 kr | 136 254 kr | 8 199 kr |
| Kassa och bank | 51 155 kr | 85 247 kr | 47 513 kr |
| Summa tillgångar | 3 959 969 kr | 4 103 932 kr | 3 921 760 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 12 528 kr | 63 603 kr | 52 515 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 33 200 kr | -12 472 kr | 5 403 kr |
| Årets resultat | -45 672 kr | 51 075 kr | 22 112 kr |
| Kortfristiga skulder | 119 611 kr | 250 767 kr | 84 751 kr |
| Skatteskulder | - | 1 903 kr | 7 638 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 596 kr | 72 596 kr | 9 595 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 959 969 kr | 4 103 932 kr | 3 921 760 kr |
Företrädare
- David L
Undertecknad i Göteborg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PORTUCALE FASTIGHETER AB för organisationsnummer?
PORTUCALE FASTIGHETER AB har organisationsnummer 559390-0367 (5593900367).
Var ligger PORTUCALE FASTIGHETER AB?
PORTUCALE FASTIGHETER AB har sin registrerade adress Mailbox 1414, 41142 Göteborg.
Vilken bransch är PORTUCALE FASTIGHETER AB verksamt i?
PORTUCALE FASTIGHETER AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PORTUCALE FASTIGHETER AB?
PORTUCALE FASTIGHETER AB hade en nettoomsättning på 223 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.