
Napparaten AB
Napparaten AB har organisationsnummer 559390-9335 (5593909335)
Aktiebolag • Org.nr: 559390-9335
Om företaget
Napparaten AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Sidoverksamheter inkluderar dagspa, bastu och ångbastu och sport- och fritidsutbildning. På Google Maps är verksamheten listad som sports medicine clinic. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 83 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 202 122 kr räkenskapsåret 2025 (256 452 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Napparaten AB 202 122 kr och redovisade ett resultat på -528 kr. Rörelsemarginalen var -0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 48,9 procent, under branschens median (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 89,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,2 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,3 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,9 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 89,0 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,1 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -21,2 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 202 000 kr | 987 000 kr | 671 000 kr till 1 271 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 150 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 866 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 288 av 350 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 42 463 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 75 718 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 227 781 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,6 procent | -13,9 procent | -0,2 procent |
| Vinstmarginal | -6,6 procent | -13,9 procent | -0,3 procent |
| Soliditet | 32,6 procent | 55,2 procent | 48,9 procent |
| Kassalikviditet | 148,4 procent | 223,0 procent | 89,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -159,9 procent | -135,7 procent | -2,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -26,7 procent | -21,2 procent |
| Omsättning per anställd | 350 000 kr | 256 000 kr | 202 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 262 000 kr | 249 000 kr | 150 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Harpsundsvägen 81c/o Daniel Yeoh
12458 Bandhagen
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Harpsundsvägen 81 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom hälsa med naprapatbehandlingar, massage, personlig träning, kostrådgivning och viss varuförsäljning inom hälsa och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 349 940 kr | 256 452 kr | 202 122 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 12 626 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 933 kr |
| Övriga externa kostnader | 111 109 kr | 55 895 kr | 49 532 kr |
| Personalkostnader | 261 922 kr | 248 885 kr | 150 437 kr |
| Avskrivningar | - | - | 1 688 kr |
| Rörelseresultat | -23 091 kr | -35 702 kr | -468 kr |
| Ränteintäkter | 22 kr | 49 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 0 kr | 65 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -23 073 kr | -35 653 kr | -528 kr |
| Årets resultat | -23 073 kr | -35 653 kr | -528 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 28 704 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 28 704 kr |
| Omsättningstillgångar | 44 205 kr | 47 638 kr | 23 975 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 kr | 18 883 kr | 22 987 kr |
| Kassa och bank | 44 203 kr | 28 755 kr | 988 kr |
| Summa tillgångar | 44 205 kr | 47 638 kr | 52 679 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 14 427 kr | 26 274 kr | 25 745 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 500 kr | 36 927 kr | 1 273 kr |
| Årets resultat | -23 073 kr | -35 653 kr | -528 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 778 kr | 21 364 kr | 26 934 kr |
| Leverantörsskulder | 5 719 kr | 0 kr | 14 399 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 919 kr | 12 724 kr | 3 895 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 44 205 kr | 47 638 kr | 52 679 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm bedriver verksamhet inom hälsa med naprapatbehandlingar, massage och personlig träning samt därmed förenlig verksamhet.
Villkorade akiteägartillskott uppgår till 60 000 kr (60 000 kr)
Företrädare
- Daniel Y (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Napparaten AB för organisationsnummer?
Napparaten AB har organisationsnummer 559390-9335 (5593909335).
Var ligger Napparaten AB?
Napparaten AB har sin registrerade adress Harpsundsvägen 81, 12458 Bandhagen.
Vilken bransch är Napparaten AB verksamt i?
Napparaten AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Napparaten AB?
Napparaten AB hade en nettoomsättning på 202 122 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Napparaten AB?
Napparaten AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-07-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.