Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB har organisationsnummer 559391-5977 (5593915977)
Aktiebolag • Org.nr: 559391-5977
Om företaget
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 41 procent till 2 186 659 kr räkenskapsåret 2025 (1 545 561 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB 2 186 659 kr och redovisade ett resultat på 118 758 kr. Rörelsemarginalen var 9,4 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 23,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 112,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 23,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 112,1 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 68,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 41,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 187 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 131 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 801 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 26 av 244 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Luleå.
- Plats 531 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 1 831 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 78 041 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | 0,6 procent | 9,4 procent |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 0,9 procent | 9,7 procent |
| Soliditet | 9,8 procent | 14,0 procent | 23,5 procent |
| Kassalikviditet | 117,5 procent | 125,6 procent | 112,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,7 procent | 10,5 procent | 68,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,4 procent | 41,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 467 000 kr | 1 546 000 kr | 2 187 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 082 000 kr | 909 000 kr | 1 131 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Disponentvägen 4 b97594 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhetsutveckling inom produktion och underhåll för kunder inom svensk industri.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 466 729 kr | 1 545 561 kr | 2 186 659 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 52 414 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 320 785 kr | 627 746 kr | 901 049 kr |
| Personalkostnader | 1 081 606 kr | 908 660 kr | 1 131 392 kr |
| Rörelseresultat | 64 338 kr | 9 155 kr | 206 632 kr |
| Ränteintäkter | 99 kr | 5 658 kr | 6 500 kr |
| Räntekostnader | - | 372 kr | 661 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 64 437 kr | 14 441 kr | 212 471 kr |
| Bokslutsdispositioner | -25 000 kr | 0 kr | -57 900 kr |
| Skatt | 15 668 kr | 8 719 kr | 35 813 kr |
| Årets resultat | 23 769 kr | 5 722 kr | 118 758 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 197 850 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 197 850 kr |
| Omsättningstillgångar | 496 069 kr | 389 964 kr | 539 833 kr |
| Kortfristiga fordringar | 263 249 kr | 282 806 kr | 180 719 kr |
| Kassa och bank | 232 820 kr | 107 158 kr | 359 114 kr |
| Summa tillgångar | 496 069 kr | 389 964 kr | 737 683 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 48 769 kr | 54 491 kr | 173 249 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 23 769 kr | 29 491 kr |
| Årets resultat | 23 769 kr | 5 722 kr | 118 758 kr |
| Obeskattade reserver | 25 000 kr | 25 000 kr | 82 900 kr |
| Kortfristiga skulder | 422 300 kr | 310 473 kr | 481 534 kr |
| Leverantörsskulder | 5 221 kr | 28 968 kr | 27 461 kr |
| Skatteskulder | 15 668 kr | 47 007 kr | 30 361 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 294 884 kr | 135 949 kr | 329 057 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 496 069 kr | 389 964 kr | 737 683 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom underhållsutveckling och utbildning.
Företrädare
- Börje Ingemar N (verkställande direktör)
- Mona Sofia L (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB för organisationsnummer?
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB har organisationsnummer 559391-5977 (5593915977).
Var ligger Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB?
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB har sin registrerade adress Disponentvägen 4 b, 97594 Luleå.
Vilken bransch är Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB verksamt i?
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB?
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB hade en nettoomsättning på 2 186 659 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB?
Produktion- och Underhållsutveckling i Luleå AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-08-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.