PayMy AB
PayMy AB har organisationsnummer 559391-8088 (5593918088)
Aktiebolag • Org.nr: 559391-8088
Om företaget
PayMy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 52 procent till 1 433 840 kr räkenskapsåret 2025 (940 816 kr föregående år).
Omsättningsökningen beror på att bolaget dragit in fler kunduppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PayMy AB 1 433 840 kr och redovisade ett resultat på 125 609 kr. Rörelsemarginalen var 8,8 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 19,3 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 126,2 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 19,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 126,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 73,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 52,4 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 434 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 388 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 391 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 80 av 113 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Västerås.
- Plats 1 659 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 491 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 114 369 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,8 procent | 8,8 procent |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 8,8 procent |
| Soliditet | 6,1 procent | 19,3 procent |
| Kassalikviditet | 32,9 procent | 126,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -36,7 procent | 73,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 52,4 procent |
| Omsättning per anställd | 941 000 kr | 1 434 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 289 000 kr | 388 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lövhagsgatan 53c/o George Karmo
72471 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang och gatukök med försäljning av kebab, grill, falafel, hamburgare samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 940 816 kr | 1 433 840 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 659 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 510 273 kr | 556 907 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 004 kr | 243 299 kr |
| Personalkostnader | 289 122 kr | 387 688 kr |
| Avskrivningar | 120 326 kr | 120 327 kr |
| Rörelseresultat | -17 250 kr | 125 619 kr |
| Ränteintäkter | 237 kr | 63 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 73 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -17 013 kr | 125 609 kr |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | -17 013 kr | 125 609 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 652 735 kr | 532 408 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 652 735 kr | 532 408 kr |
| Omsättningstillgångar | 111 875 kr | 357 416 kr |
| Varulager | 26 831 kr | 31 932 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 581 kr | 15 420 kr |
| Kassa och bank | 64 463 kr | 310 064 kr |
| Summa tillgångar | 764 610 kr | 889 824 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 46 297 kr | 171 906 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 38 310 kr | 21 297 kr |
| Årets resultat | -17 013 kr | 125 609 kr |
| Kortfristiga skulder | 258 313 kr | 257 918 kr |
| Leverantörsskulder | 27 482 kr | 23 432 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 230 831 kr | 234 486 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 764 610 kr | 889 824 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva restaurang och gatukök med försäljning av kebab, grill, falafel, hamburgare samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Västmanlands län, Västerås kommun.
Villkorade aktieägartillskott uppgår till 240 000 SEK.
Företrädare
- George K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PayMy AB för organisationsnummer?
PayMy AB har organisationsnummer 559391-8088 (5593918088).
Var ligger PayMy AB?
PayMy AB har sin registrerade adress Lövhagsgatan 53, 72471 Västerås.
Vilken bransch är PayMy AB verksamt i?
PayMy AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PayMy AB?
PayMy AB hade en nettoomsättning på 1 433 840 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PayMy AB?
PayMy AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- PayMy AB (Företagsnamn)
- Blåsbo Grillen (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser gatukök.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-08-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.